Bangkok - Thajský Nejvyšší soud dnes vyhověl návrhu státního žalobce a vydal zatykač na bývalého premiéra Tchaksina Šinavatru a jeho manželku, kteří čelí obviněním z korupce a chování neslučitelného s výkonem vládního činitele.
Jak uvádí agentura Reuters, devítičlenný senát tak rozhodl s ohledem na to, že expremiér, který byl odstaven od moci vojenským převratem z loňského září, nepředložil soudu vlastní stanovisko k obviněním, za něž mu hrozí až desetileté vězení. Lhůta k tomu vypršela právě dnes.
Soud také stanovil první stání v jejich případu: na 25. září. Pokud se ani do té doby obžalovaní před soudem neobjeví, připadá podle státního žalobce v úvahu zahájení extradičního řízení.
Tchaksine, kde jsi?
Tchaksin, jehož loňský puč zastihl v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN, se mezitím usadil v Londýně, kde pokračuje ve svých obchodních aktivitách mimo jiné i jako čerstvý majitel fotbalového klubu Manchester City.
ČTĚTE VÍCE: Vojenský puč 21. století? Velký karneval
Thajská veřejnost měla první příležitost seznámit se s luxusním životním stylem, který v britském exilu vede, teprve tento měsíc, kdy se na pultech bangkockých knihkupectví objevila kniha Tchaksine, kde jsi?
Její autorkou je mladá důstojnice thajské armády, poručík Sunisa Lertpakawatová, která v květnu a červnu vyzpovídala Tchaksina přímo v Londýně.
Dostala se kvůli tomu ale do problémů, neboť cestu, kterou podle svých slov podnikla na vlastní náklady, předem nekonzultovala se svými nadřízenými v sekretariátu armádního ústředí.
Jak vysvětlila v rozhovoru pro thajský deník Nation, vždy měla spisovatelské ambice. Jak dodala, je prý od svého šéfa, který už nařídil vyšetřit okolnosti její cesty, připravena přijmout jakýkoli trest.
Politický distanc
Tchaksin dostal v červnu od thajského ústavního tribunálu pětiletý zákaz politické činnosti a jeho strana Thai Rak Thai (Thajci milují Thajsko, TRT), s níž vyhrál poslední dvoje volby, byla rozpuštěna.
ČTĚTE VÍCE: Thajská politika zažívá velký třesk. Tchaksin končí
Stalo se tak na základě rozhodnutí soudu, který dospěl k závěru, že TRT loni porušila volební zákony, když uplatila několik menších stran, aby se zúčastnily předčasných voleb, a daly jim tak zdání regulérnosti, zatímco opozice volby bojkotovala.
Kličky, machinace, korupce
Obvinění, která nyní Nejvyšší soud projednává, se týkají společnosti SC Assets, která byla součástí telekomunikačního gigantu Shin Corp., v němž měla rodina Šinavatrových většinový podíl.
Tchaksin loni svůj podíl v Shin Corp. prodal, využil však právní kličky, aby nemusel z prodeje odvést daň. Ve firmě SC Asset prý navíc přímo či přes prostředníky nadále držel nepřiznaných téměř 80 procent akcií.
Jeho manželka Podžaman pobývala v Thajsku i po převratu, často ale vyjíždí do ciziny, kde se zdržuje i nyní. Obviněna je z toho, že v roce 2003 koupila od investičního fondu thajské Centrální banky pětihektarový pozemek v Bangkoku v přepočtu za 23 milionů dolarů. Cena pozemku byla ale předtím podle generálního prokurátora stanovena na trojnásobek.