Vojenský puč 21. století? Velký karneval

Martin Petty
5. 10. 2006 0:00
Bangkok (Od zpravodaje agentury Reuters) - Když probíhal vojenský převrat a voják s puškou mne vyzval, abych zastavil, raději jsem poslechl.
Puč "Made in Thailand" - I takhle může vypadat vojenský puč se změnou vlády, zákazem shromažďování nebo cenzurou
Puč "Made in Thailand" - I takhle může vypadat vojenský puč se změnou vlády, zákazem shromažďování nebo cenzurou | Foto: Reuters

Daleko lépe však atmosféru prvního vojenského převratu v Thajsku po 15 letech charakterizovalo to, co následovalo poté.

"Odpusťte, ale nejsem zdejší," pravil onen voják a plaše se usmál, zatímco já a přítelkyně jsme seděli na motorce uprostřed ulice. "Mám strašný hlad. Nevíte, kde je tady poblíž prodejna 7-Eleven?"

Převrat v zemi úsměvů

Kdykoliv jsem před tímto okamžikem přemýšlel o převratech, míhaly se mi před očima rozezlené davy, hořící barikády a poslední pohledy svržených vůdců, které muži v maskáčích odvádějí pryč.

Nejvyšší thajský buddhistický mnich Jeho Svatost Somdet Pra Nijanasamvara Somdet Pra Sangaraja přijímá nového ministerského předsedu Surajuda Čulanonta a jeho ženu v klášteře Wat Bowonniwet v Bangkoku.
Nejvyšší thajský buddhistický mnich Jeho Svatost Somdet Pra Nijanasamvara Somdet Pra Sangaraja přijímá nového ministerského předsedu Surajuda Čulanonta a jeho ženu v klášteře Wat Bowonniwet v Bangkoku. | Foto: Reuters

Toto však byl puč v "zemi úsměvů". Skupina generálů obávajících se o stav země svrhla miliardáře Tchaksina Šinavatru, protože si prostě myslela, že premiér je zkorumpovaný a narušuje karmu celého národa.

Byl to převrat, při kterém lidé ze strachu z tanků nezůstali za zavřenými dveřmi, ale v pyžamech vyrazili do ulic Bangkoku.

Ještě s rozespalýma očima sledovali dění a ve jménu demokracie provolávali vojákům slávu, aniž si zřejmě uvědomovali všechen ten paradox.

Když noc pokročila a začalo být jasné, že se vše obejde bez násilí, nechali se lidé fotografovat s vojáky, kteří sklopili hlavně a dávali si něco k snědku, případně klábosili s místními a bafali z darovaných cigaret.

Voják se směje zatímco v ruce drží obraz krále a královny
Voják se směje zatímco v ruce drží obraz krále a královny | Foto: Reuters

Podpora davů

"Jsem tu, protože je Tchaksin zkorumpovaný a ničí svou zemi," prohlásil jeden motocyklista, očividně "líznutý" několika skleničkami nechvalně proslulé místní whisky Mekong. "Jsem tu, abych podpořil vojáky."

Během dní, jež následovaly po 18. úspěšném převratu v thajské historii, jsem viděl stovky lidí, kteří činili totéž.

V souladu s proslulou pohostinností tohoto národa v jihovýchodní Asii se to v ulicích kolem pozlaceného královského paláce v Bangkoku jen hemžilo lidmi všech vrstev, kteří nabízeli vojákům jídlo i květiny.

Z puče karneval

Nakonec převládla karnevalová atmosféra. Objevily se modelky v maskáčových minikalhotkách a začaly se natřásat kolem tanků. Novomanželé celí v bílém pózovali vedle vojáků. Děti s maketami zbraní si hrály na vojáky, zatímco vojáci samotní podřimovali ve stínu stromů.

I během vojenského převratu vojáci absolvují pravidelné buddhistické rituály
I během vojenského převratu vojáci absolvují pravidelné buddhistické rituály | Foto: Reuters

Koho by napadlo, že život za výjimečného stavu může být tak zábavný?

Nová vojenská rada možná vojákům vydala rozkaz zasáhnout proti veřejným shromážděním a jakékoliv formě nesouhlasu, ale zároveň jim sdělila, že tak mají činit s úsměvem.

Po nařízeních a prohlášeních generálů o převzetí moci armádou, jež v televizi přečetla thajská královna krásy, dokonce následoval titulek "Omlouváme se za vzniklé nepohodlí", neboť televizní vstupy přerušily obvyklý příval telenovel a estrád.

Protesty ze zahraničí

Nesouhlasné hlasy se ozývaly hlavně ze zahraničí od zahraničních vlád a skupin bojujících za lidská práva.

"Tchaksinova vláda byla civilní autokracií, ale vojenská autokracie je horší než civilní autokracie," uvedla například Asijská komise pro lidská práva v prohlášení, o němž thajská média neinformovala.

Thajsko podle této organizace se sídlem v Hongkongu prožívá "velice nebezpečný okamžik".

Když jsem však na druhý den, který armáda prohlásila za den pracovního klidu, dorazil do redakce, někteří lidé v Bangkoku jako by o tom vůbec nevěděli, natožpak aby jim na tom záleželo.

"Co se to včera v noci v mé zemi stalo?" zavolal na mě jeden přítel. "A proč nikdo nepřišel do práce?"

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy