Káthmándú - Na světě přestala existovat další monarchie. Během zvláštního zasedání nepálský parlament ve středu odhlasoval poměrem 560 ku 4 přeměnu království na republiku.
Nepálští maoisté, kteří drtivě zvítězili v parlamentních volbách, tak splnili svůj slib a odvolali nepopulárního krále Gjanéndru. Ten má 15 dnů na to, aby opustil svůj palác, ze kterého bude muzeum.
Několik hodin před hlasováním královi příznivci odpálili v hlavním městě Káthmándú tři nálože. Zraněn byl jeden člověk.
Tisíce Nepálců po celý den slavily v historickém centru hlavního města zrušení 239 let staré vlády králů.
Hrozba silou
"Pokud král neopustí palác, vláda může proti němu použít sílu. Stává se obyčejným občanem," varoval ministr pro hospodářskou obnovu Rám Čandra Púdel.
Vypadá to však, že král je se svým osudem smířen. Není však jasné, zda-li zůstane v Nepálu, nebo zda zemi opustí.
Maoisté tak dneškem završují své povstání proti králi, které zahájili v roce 1996. Zahynulo při něm přes třináct tisíc lidí.
Pády monarchií v Asii
Gjanéndra se stal velmi nepopulárním zejména v roce 2006, kdy nařídil tvrdé potlačení opozičních demonstrací v Káthmándú a dalších městech.
Nakonec ale ustoupil a souhlasil s vypsáním parlamentních voleb. Ty se uskutečnily v dubnu a skončily jasným vítězstvím stoupenců zrušení monarchie.
Pryč z bankovek i hymny
Gjanéndra už zmizel z bankovek i ze státní hymny. Vláda jej vyzvala, aby zaplatil účty za elektřiny, spotřebovanou v jeho královském paláci.
Mnozí Nepálci mu vyčítají, že žil v luxusu a přepychu, zatímco většina obyvatel království je velmi chudá.
Popularita monarchie utrpěla především masakrem, který se odehrál v královském paláci v roce 2001. Korunní princ Dípendra tehdy v záchvatu postřílel osm členů rodiny, včetně krále Bírendry a královny. Pak obrátil zbraň proti sobě.
Důvodem byl zřejmě nesouhlas rodičů s jeho svatbou.
Vládnoucí maoisté slibují, že budou provádět umírněnou politiku a že jejích cílem není vybudovat komunistickou diktaturu podle vzoru Číny v éře Mao Ce-tunga.