Atény - Jen tři dny vydržel v úřadu nový řecký ministr financí Vasilis Rapanos a raději hodil ručník do ringu. Oficiálním důvodem jeho rozhodnutí jsou zdravotní potíže poté, co jej v pátek, krátce před inaugurací vlády premiéra Antonise Samarase, stihla nevolnost.
Dělat ministra financí v zemi, jejíž zahraniční závazky představují i po odpuštění přibližně třetiny dluhu 165 procent hrubého domácího produktu, není žádný med. A šéf centrální banky Rapanos, údajně blízký Panhelénskému socialistickému hnutí (PASOK), si toho byl dobře vědom.
Jeho místo ve středu zaujal profesor ekonomie a někdejší šéf představenstva komerční banky Emporiki Janis Sturnaras.
Ten se teď bude společně se Samarasem pokoušet Evropskou unii přesvědčit o tom, aby souhlasila se zmírněním podmínek, za nichž EU poskytne Řecku první tranše z úvěru ve výši 130 miliard eur, na němž se letos v březnu Brusel dohodl s vládou premiéra Lukase Papadimose.
Příběh řecké rodiny, kterou rozdělila krize:
Ani Sturnasovi není co závidět. Už teď je zřejmé, že Řecko nemůže splnit cíl, který si v ohledu na snížení rozpočtového deficitu pro letošek stanovilo. Daňové příjmy totiž v prvním čtvrtletí tohoto roku činily jen devadesát procent předpokládané částky, u daně z přidané hodnoty byly dokonce o pětinu nižší.
Samarasova vláda proto chce, aby Unie posunula termín, k němuž má země rozpočtový deficit srazit pod tři procenta HDP, o čtyřiadvacet měsíců, tedy na léto roku 2016.
S tím v prvé řadě nesouhlasí Německo, a zejména spolková kancléřka Angela Merkelová. S apelem, aby dodržel březnovou dohodu s EU, se na Samarase v úterý obrátil i americký prezident Barack Obama.
Toho čeká v listopadu souboj o Bílý dům s republikánem Mittem Romneym a vzhledem k nevalným hospodářským výsledkům své vlády potřebuje, aby Unie urychleně vyřešila evropské problémy, uklidnila finanční trhy a naznačila, že je letos schopna alespoň jakéhosi ekonomického růstu.
Řecku je v tomto ohledu pro letošek předpovídán téměř pětiprocentní propad a další navýšení státních výdajů, jak o ně usiluje Samaras, situaci jenom zhorší.
Všichni proto netrpělivě vyčkávají, co přinese čtvrteční a páteční summit EU, na němž se má Unie dohodnout na posílení fiskálního paktu rozpočtové odpovědnosti a další politické unifikaci Evropy.
Řecko na něj zcela příznačně posílá jen prezidenta Karolose Papuliase. Samaras, který v sobotu prodělal operaci sítnice, by si od svých partnerů v EU jistě musel vyslechnout nejednu výtku vzhledem k tomu, že se chová jako "větrná korouhvička".
Loni na podzim odmítl rozpočtové škrty, s nimiž přišla vláda socialisty Jorgose Papandrea, aby s nimi následně souhlasil, když podpořil Papadimosův úřednický kabinet. Před květnovými parlamentními volbami sliboval dodržení dohod s EU, když ale souboj o parlamentní křesla vyhrál jen těsně před Koalicí radikální levice (SYRIZA), obrátil a snažil se lákat voliče tím, že podmínky dohod s Unií zmírní.
Když pak 17. června opakované volby vyhrál s dostatečným náskokem na to, aby společně se socialisty vytvořil nový kabinet, v první reakci zopakoval předchozí slib, který dal Unii. Již druhý den však znovu hovořil o zachování stávající úrovně důchodů a vyšších mzdách pro státní zaměstnance.