Jáva: Po zemětřesení hrozí ptačí chřipka

rst, ČTK, AP
3. 6. 2006 13:24
Yogyakarta - Britská zdravotnická organizace Merlin varovala před propuknutím ptačí chřipky v indonéských oblastech postižených před týdnem zemětřesením.
Záchranné práce pokračují. Kromě armády se zapojili do pomoci také dobrovolníci.
Záchranné práce pokračují. Kromě armády se zapojili do pomoci také dobrovolníci. | Foto: Reuters

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Chcete přispět na pomoc Jávě?

  • Člověk v tísni:
    333111999/0300
    DMS: Zpráva ve tvaru DMS JAVA na číslo 87777.
  • ADRA:
    8555 8555/0300, variabilní symbol 700
    DMS: Zpráva ve tvaru DMS ASIE na číslo 87777.
  • Česká charita:
    369-369369369/0800, variabilní symbol: 1151

Jeho dozvuky v podobě následných otřesů vyděsily ještě dnes ráno tisíce obyvatel, kteří v panice prchali z domovů i z provizorních přístřešků. Hrozivě se chová také nedaleká sopka Merapi, která chrlí ve zvýšené míře popel a vyvrhuje z útrob lávu.

Podle nové zprávy OSN bude potřeba do postižené oblasti investovat až 100 milionů dolarů, a to během následujících šesti měsíců. Polovina z této částky by měla jít na rekonstrukce a stavby nových domů.

Zraněný muž čeká na ošetření ve frontě před nemocnicí Sarjito, která po zemětřesení v Yogyakartě není schopná přijímat další pacienty.
Zraněný muž čeká na ošetření ve frontě před nemocnicí Sarjito, která po zemětřesení v Yogyakartě není schopná přijímat další pacienty. | Foto: Reuters
Další informace o zemětřesení v Indonésii naleznete ZDE

Ptačí chřipka hrozí

Britští zdravotníci podle agentury AP upozornili, že nebezpečí ptačí chřipky hrozí kvůli pobytu stovek osob v budovách, kde se chovala drůbež. Na zdech jsou prý stále zbytky drůbežího trusu, od kterého se mohou lidé nakazit.

"Obáváme se, že lidé využívající přístřešky pro chov drůbeže jako útočiště riskují nakažení ptačí chřipkou a možná také salmonelózou," citovala agentura představitele organizace Merlin. Indonéské úřady uvedly, že nařídily vyklizení drůbežáren, ale mnozí obyvatelé odmítli uposlechnout.

Obavy z nákazy jsou o to větší, že právě Indonésie zaznamenala ještě před zemětřesením poblíž oblasti katastrofy několik případů výskytu choroby, která má podle vědců potenciál stát se světovou pandemií. Chorobu přenáší virus H5N1, který však zatím nezmutoval natolik, aby byl masově přenosný mezi lidmi.

Zemětřesení, které zničilo před týdnem oblasti města Yogyakarta na ostrově Jáva, zabilo přes šest tisíc osob a 647 000 zůstalo beze střechy nad hlavou. V oblasti se nedostává ubytování pro bezdomovce a nemocniční ošetření pro tisíce zraněných osob.

Merapi povyrostla už o 17 metrů

Neméně děsí obyvatele stovky následných otřesů, z nichž zvláště silný o síle 3,4 stupně na Richterově škále zasáhl oblast v noci na dnešek. Lidé opět vybíhali z domů a prchali do bezpečí. Zatím nejsou zprávy o případných ztrátách na životech a materiálních škodách.

Vršek Merapi dotvářený usazující se lávou vyrostl v posledním týdnu o sedmnáct metrů a dosahuje výšky sta metrů.
Vršek Merapi dotvářený usazující se lávou vyrostl v posledním týdnu o sedmnáct metrů a dosahuje výšky sta metrů. | Foto: Reuters

Sopka Merapi, považovaná za jeden z nejaktivnějších vulkánů světa, opakovaně a se stále větší silou vyvrhuje z nitra rudou lávu, horké plyny a mraky popela.

Vršek dotvářený usazující se lávou vyrostl v posledním týdnu o sedmnáct metrů a dosahuje výšky sta metrů. Místní středisko pro monitorování sopky doporučilo zastavení veškeré činnosti do vzdálenosti sedmi kilometrů od vrcholu Merapi.

 

Právě se děje

Další zprávy