Na Sibiři hoří plocha velká jako Belgie. Dým z lesních požárů je vidět i z vesmíru

ČTK ČTK
29. 7. 2019 18:24
Dým z lesních požárů zuřících v odlehlých částech Sibiře na ploše odpovídající Belgii se rozšířil na tisíce kilometrů, dusí celá města, přinutil četná letiště v oblasti ke změnám letových plánů a lidé si stěžují na zdravotní potíže. V plamenech se k pondělí podle úřadů ocitlo 3,2 milionu hektarů lesních porostů, hlavně v nedostupných oblastech Jakutska, Krasnojarského kraje a Irkutské oblasti, kde je úřady nechávají hořet, pokud neohrožují lidi.
Požár na Sibiři, jak jej v červenci 2019 zachytila NASA z vesmíru.
Požár na Sibiři, jak jej v červenci 2019 zachytila NASA z vesmíru. | Foto: NASA

Na Sibiři zuří lesní požáry každý rok, letos ale dosáhly výjimečných rozměrů a budí obavy ekologů z dlouhodobých dopadů, včetně rychlejšího tání arktického ledu, upozornila agentura AFP.

Požáry vyvolané bouřkami bez dešťů a šířené silnými větry za třicetistupňových veder už týdny produkují štiplavý kouř, který mezitím pronikl i do vzdálených měst, jako je Tomsk na západní Sibiři a Jekatěrinburg na Uralu. Zaznamenán byl i v Tatarstánu v Povolží.

"Ten kouř je hrozný! Dusím se, mám závratě," řekla televizi penzistka Rajsa Brovkinová, která skončila v nemocnici v Novosibirsku poté, co omdlela na ulici.

V neděli dým z lesních požárů pronikl do sousedního Kazachstánu, kde v několika městech, včetně hlavního města Nur-Sultan, meteorologové naměřili "znečištění překračující normu".

"Situace s lesními požáry na východě Ruska již dávno přestala být místním problémem a stala se celostátní ekologickou katastrofou," varovala ruská pobočka nevládní organizace na ochranu přírody Greenpeace. Letos podle ní shořelo už 12 milionů hektarů lesních porostů, což způsobilo značné emise oxidu uhličitého.

Vědci rozšířili snímek amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), ukazující, že požáry v Rusku dosáhly takových rozměrů, že dým z nich lze vidět z vesmíru. Mraky kouře zasahují až do Arktidy.

"Vliv požárů na klima je velmi důležitý," varuje Grigorij Kuksin z ruské pobočky Greenpeace. Kouř, saze a popel podle něj urychlují tání arktického ledu a permafrostu, tedy vrstvy věčně zmrzlé půdy. Požáry také uvolňují plyny, které samy o sobě zesilují globální oteplování.

Petici za zásah už podepsalo téměř půl milionu lidí

Již více než 400 000 lidí se podepsalo pod peticí žádající ruské úřady o větší nasazení v boji proti lesním požárům. Většina z nich zuří v tzv. kontrolovaných zónách, kde zákon povoluje plameny nehasit, pokud by náklady na hašení byly vyšší než způsobené škody. "Musíme zasáhnout s maximální silou hned od počátku. Šetřit není ekonomické," zdůrazňuje Kuksin. Místní úřady naopak tvrdí, že náklady na hašení by byly desetinásobné oproti možným škodám.

Kvůli lesním požárům úřady v pondělí podle agentury Interfax vyhlásily stav nouze v celém Krasnojarském kraji a Irkutské oblasti a částečně i v Burjatsku. Ministerstvo pro mimořádné situace současně slíbilo zvětšit síly a prostředky na hašení požárů, k jejichž zvládnutí nestačí dosavadní prostředky. První náměstek ministra Alexandr Čuprijan současně ujistil, že plameny neohrožují lidská obydlí.

Na Sibiři hoří kvůli vedru a suchu skoro milion hektarů lesa | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy