Na Sibiři hoří plocha velká jako Belgie. Dým z lesních požárů je vidět i z vesmíru

ČTK ČTK
29. 7. 2019 18:24
Dým z lesních požárů zuřících v odlehlých částech Sibiře na ploše odpovídající Belgii se rozšířil na tisíce kilometrů, dusí celá města, přinutil četná letiště v oblasti ke změnám letových plánů a lidé si stěžují na zdravotní potíže. V plamenech se k pondělí podle úřadů ocitlo 3,2 milionu hektarů lesních porostů, hlavně v nedostupných oblastech Jakutska, Krasnojarského kraje a Irkutské oblasti, kde je úřady nechávají hořet, pokud neohrožují lidi.
Požár na Sibiři, jak jej v červenci 2019 zachytila NASA z vesmíru.
Požár na Sibiři, jak jej v červenci 2019 zachytila NASA z vesmíru. | Foto: NASA

Na Sibiři zuří lesní požáry každý rok, letos ale dosáhly výjimečných rozměrů a budí obavy ekologů z dlouhodobých dopadů, včetně rychlejšího tání arktického ledu, upozornila agentura AFP.

Požáry vyvolané bouřkami bez dešťů a šířené silnými větry za třicetistupňových veder už týdny produkují štiplavý kouř, který mezitím pronikl i do vzdálených měst, jako je Tomsk na západní Sibiři a Jekatěrinburg na Uralu. Zaznamenán byl i v Tatarstánu v Povolží.

"Ten kouř je hrozný! Dusím se, mám závratě," řekla televizi penzistka Rajsa Brovkinová, která skončila v nemocnici v Novosibirsku poté, co omdlela na ulici.

V neděli dým z lesních požárů pronikl do sousedního Kazachstánu, kde v několika městech, včetně hlavního města Nur-Sultan, meteorologové naměřili "znečištění překračující normu".

"Situace s lesními požáry na východě Ruska již dávno přestala být místním problémem a stala se celostátní ekologickou katastrofou," varovala ruská pobočka nevládní organizace na ochranu přírody Greenpeace. Letos podle ní shořelo už 12 milionů hektarů lesních porostů, což způsobilo značné emise oxidu uhličitého.

Vědci rozšířili snímek amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), ukazující, že požáry v Rusku dosáhly takových rozměrů, že dým z nich lze vidět z vesmíru. Mraky kouře zasahují až do Arktidy.

"Vliv požárů na klima je velmi důležitý," varuje Grigorij Kuksin z ruské pobočky Greenpeace. Kouř, saze a popel podle něj urychlují tání arktického ledu a permafrostu, tedy vrstvy věčně zmrzlé půdy. Požáry také uvolňují plyny, které samy o sobě zesilují globální oteplování.

Petici za zásah už podepsalo téměř půl milionu lidí

Již více než 400 000 lidí se podepsalo pod peticí žádající ruské úřady o větší nasazení v boji proti lesním požárům. Většina z nich zuří v tzv. kontrolovaných zónách, kde zákon povoluje plameny nehasit, pokud by náklady na hašení byly vyšší než způsobené škody. "Musíme zasáhnout s maximální silou hned od počátku. Šetřit není ekonomické," zdůrazňuje Kuksin. Místní úřady naopak tvrdí, že náklady na hašení by byly desetinásobné oproti možným škodám.

Kvůli lesním požárům úřady v pondělí podle agentury Interfax vyhlásily stav nouze v celém Krasnojarském kraji a Irkutské oblasti a částečně i v Burjatsku. Ministerstvo pro mimořádné situace současně slíbilo zvětšit síly a prostředky na hašení požárů, k jejichž zvládnutí nestačí dosavadní prostředky. První náměstek ministra Alexandr Čuprijan současně ujistil, že plameny neohrožují lidská obydlí.

Na Sibiři hoří kvůli vedru a suchu skoro milion hektarů lesa | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 minutami

Guvernér New Yorku Cuomo čelí již druhému obvinění z obtěžování

Demokratický guvernér New Yorku Andrew Cuomo čelí již druhému obvinění ze sexuálního obtěžování mladé členky svého poradního týmu. Charlotte Bennettová, která pracovala od března loňského roku jako poradkyně pro zdravotnictví, uvedla, že jí guvernér kladl nevhodné otázky, nikdy se jí ale nedotkl. Politik reagoval tím, že nikdy neměl v úmyslu chovat se nevhodně, píše agentura AP. Kancelář guvernéra nechá věc nezávisle prověřit, případ bude vyšetřovat bývalá federální soudkyně.

"Pochopila jsem, že se mnou chce guvernér spát, cítila jsem se velmi nepříjemně a vyděsilo mě to," uvedla Bennettová citovaná serverem Politico s tím, že Cuomo se jí ptal na její milostný život, třeba, zda "měla styk se starším mužem". Některé rozhovory jí prý připadaly "jako z hororového filmu."

Po jednom z nepříjemných rozhovorů Bennettová oznámila guvernérovo chování jeho personální ředitelce. Společně se dohodly na přesunu na jinou pozici v rámci úřadu, při které nebude v kontaktu s guvernérem. Bennettová je podle AP s novou pozicí spokojená a nehodlá se již k záležitosti vracet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy