Hasiči jsou zpět ve vrtulnících. Na Rhodosu hoří už sedm dní, evakuace pokračují

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2023 14:02
Hasičská letadla a vrtulníky v Řecku za úsvitu opět vzlétly a pustily se do boje s plameny, které nadále stravují zeleň na mnoha místech jihoevropské země. Hašení komplikuje vítr i vysoké teploty, ochlazení se čeká až ve čtvrtek, píše agentura DPA. Sedmým dnem hoří na řeckém ostrově Rhodos, který během pondělí kvůli plamenů a rostoucímu nebezpečí opustilo více než 2000 turistů.
Foto: Reuters

O víkendu z ostrova odcestovalo na 20 tisíc lidí a další evakuační lety jsou podle Reuters naplánované i na úterý.

"Máme před sebou těžké léto," prohlásil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis na úvod dnešního jednání vlády. Země podle něj zažívá "důsledky klimatické krize" a situace se bude nadále zhoršovat.

Prokurátor na Rhodu zahájil vyšetřování příčin požárů a připravenosti a reakce úřadů, uvedla podle agentury Reuters řecká státní televize ERT. Podle stejného zdroje na Rhodu hoří na třech místech a už lehlo popelem asi deset procent rozlohy ostrova.

Hasiči na ostrovech Euboia, Rhodos a Korfu a také na Peloponéském poloostrově bojovali s plameny celou noc. Technika ve vzduchu se k nim mohla opět připojit až za světla, píše server Ekathimerini. Místním záchranářům pomáhají zahraniční kolegové mimo jiné z Turecka a Slovenska.

V noci na úterý se evakuovali turisté z okolí Gennadi a Vati na jihovýchodě Rhodu. Situace je také vážná u obcí Malonas a Massari, které leží o něco severněji.

Lidé na ostrově Euboia se kolem druhé hodiny ranní museli přesunout z menších obcí do pobřežního města Karystos. Nová ohniska požárů se objevila také na severozápadním cípu Korfu, dodává řecký server.

Meteorologická agentura mezitím varovala před extrémně vysokými teplotami, které mají v úterý a zejména ve středu panovat téměř ve všech částech země. Očekávají se teploty kolem 46 stupňů Celsia, ve čtvrtek by se mělo ochladit na zhruba 35 stupňů, píše DPA.

Na Rhodu je podle médií na 30 tisíc britských turistů. Cestovní kancelář TUI zrušila odlety svých klientů nejméně do pátku, EasyJet se rozhodl pro stejný krok až do soboty, uvádí web stanice ERT. Britské ministerstvo zahraničí nevydalo doporučení necestovat na Rhodos. Podle člena britské vlády Michaela Govea je Rhodos pro britské turisty bezpečný.

"Cestovat teď na Rhodos na dovolenou je opravdu špatný nápad," sdělil naopak v pondělí cestujícím pilot společnosti EasyJet, který je měl přepravit z Londýna na Rhodos. Na palubě s kapacitou 180 lidí měl v tu chvíli 37 cestujících, osm se jich rozhodlo po pilotově apelu vystoupit, napsala dnes BBC News.

Řecká ministryně cestovního ruchu Olga Kefalogianniová nicméně trvá na tom, že turisté by měli na Rhodos dál létat. Letiště nepřerušilo provoz a požáry se dotkly jen asi deseti až 20 procent ostrova a 15 procent hotelových kapacit, uvedla Kefalogianniová podle serveru Mail Online.

Mezi odborníky i veřejností v Řecku se množí kritika chaotické práce hasičů i špatně organizovaných evakuací. "Řecko má největší hasičskou letku na světě v poměru k velikosti území a populace. Nechybí nám hasiči. Pokulhává ale plánování a organizace," míní profesor lesnictví na univerzitě v Soluni Ioannis Mitsopulos.

"Na ostrově Rhodos už léta nejsou žádní lesní strážci, lesní hospodářství ani požární ochrana. Troufáme si doufat, že tato tragédie probudí úřady, které přijmou potřebná opatření," řekl deníku Le Monde Brit, který žije na Rhodu.

Obyvatel vesnice Kiotari, která byla evakuována v sobotu, francouzskému deníku popsal chaos. "Každý se snažil zachránit. Brali jsme turisty k sobě domů, protože nic nebylo zorganizované."

"Dobrovolní hasiči a obyvatelé ostrova často sami pracovali v lese, ve velmi složitých podmínkách. To oni pomáhali hasičům, kteří přijeli z jiných částí země a neznali místní terén. Operace naprosto postrádala koordinaci," uvedla podle deníku le Monde novinářka Polly Chatzimarkuová.

 

Právě se děje

Další zprávy