Na Rangún udeřil cyklón, vše je mimo provoz

Red Zah, Reuters
3. 5. 2008 21:18
Pětimilionové město zasáhl vichr o síle 190 km/h
Rangún z ptačí perspektivy
Rangún z ptačí perspektivy | Foto: Pavel Vondra

Rangún - Tropický cyklón Nargis doprovázený větrem o rychlosti až 190 kilometrů v hodině udeřil v sobotu na největší barmské město Rangún.

Jak informuje agentura Reuters, úřady musely uzavřít tamní mezinárodní letiště a bývalá metropole, kde žije na pět milionů lidí, ztratila také telekomunikační spojení se světem, když byly z provozu vyřazeny telefonní sítě i internet.

Vysílání státní televize a rangúnského rozhlasu bylo přerušeno a ulice byly prakticky vylidněny. Kvůli ulicím zaplaveným přívalovým deštěm nefungovaly autobusy ani vlaky.

Těsně předtím, než se přerušilo telefonní spojení, se pracovníkovi OSN v sousedním Thajsku podařilo kontaktovat kolegu v Rangúnu, který mu popsal situaci ve městě právě ve chvíli, kdy tam bouře dorazila.

"Spoustě budov, a to včetně těch solidně vystavěných, to utrhlo střechy. Co se pak teprve muselo dít s těmi zchátralejšími," řekl agentuře Reuters Tony Craig z pobočky Světového potravinového programu v Bangkoku.

Autobusy v Rangúnu přerušily provoz. Silnice byly v důsledku přívalových dešťů zcela zaplaveny
Autobusy v Rangúnu přerušily provoz. Silnice byly v důsledku přívalových dešťů zcela zaplaveny | Foto: Pavel Vondra

Podle nezávislé Federace odborových svazů, která sídlí v Thajsku, vyhlásila barmská vojenská vláda v pěti provinciích, které živel zasáhl a které povětšinou leží v nízko položené deltě řeky Iravádí, stav ohrožení. Tuto informaci se však nepodařilo zvenčí nijak ověřit.

Rozvod elektřiny, který i za normálních podmínek v jedné z nejchudších zemí Asie trápí časté výpadky, zkolaboval už v pátek večer, jakmile se okraj cyklónu k bývalému hlavnímu městu Barmy přiblížil na dosah.

Zatím nejsou žádné informace o případných obětech, podle meteorologů ale cyklón může v pobřežních oblastech zvednou přívalovou vlnu o výšce až tři a půl metru.

Podle mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitárních operací (OCHA) se v neděli zástupci Mezinárodního Červeného kříže setkají v Rangúnu s místní pobočkou organizace, aby společně provedli vyhodnocení akutních potřeb.

Způsobené škody budou zřejmě rozsáhlé a potrvá nejspíš řadu dní, než se podaří obnovit veškeré služby. Nedá se vyloučit, že to v konečném důsledku ovlivní i referendum o nové ústavě, které se má uskutečnit 10. května.

Čtěte také: Nová ústava pro Barmu? Pořád stejná písnička

 

Právě se děje

Další zprávy