Nepál získá na obnovu 3,5 miliardy dolarů

ČTK ČTK
25. 6. 2015 16:43
Po ničivém zemětřesení přisly o domov tři miliony lidí. Obnova škod je podle odhadů vyčíslena na více než 6,5 miliardy dolarů.
Zahraniční delegáti podnikli před konferencí prohlídku po zničené metropoli.
Zahraniční delegáti podnikli před konferencí prohlídku po zničené metropoli. | Foto: Reuters

Káthmándú - Více než tři miliardy dolarů (přes 73 miliard Kč) slíbili na čtvrteční dárcovské konferenci zástupci zemí a mezinárodních organizací na obnovu Nepálu, který v dubnu a květnu postihla ničivá zemětřesení.

Nejvíce - miliardu dolarů - poskytne sousední Indie, téměř půl miliardy dá Čína.

Nepál odhadl náklady na obnovu škod v příštích pěti letech na více než 6,6 miliardy dolarů, což odpovídá asi třetině hrubého domácího produktu této země. Část z toho je podle médií připravena uhradit nepálská vláda.

Otřesy půdy z 25. dubna a z 12. května zabily celkem 8832 lidí, dalších více než 22 000 lidí zranily a zničily přes 500 000 domů. Tři miliony lidí zůstaly bez střechy nad hlavou.

Indie nabídla Nepálu miliardu dolarů; čtvrtina má být ve formě dotací a zbytek v podobě půjček. Slíbená částka nezahrnuje peníze, které Indie slíbila již dříve.

"To znamená, že naše celková pomoc Nepálu v příštích pěti letech dosáhne dvou miliard dolarů," řekla na dárcovské konferenci v nepálské metropoli Káthmándú indická ministryně zahraničí Sušma Svaradžová.

Čínský ministr zahraničí Wang I sdělil, že jeho země vyčlenila na pomoc Nepálu 483 milionů dolarů. Neupřesnil však, v jaké podobě bude tato částka poskytnuta, v minulosti ale Čína obvykle poskytovala dotace.

Mezi dalšími velkými dárci jsou Asijská rozvojová banka, která slíbila pomoc ve výši 600 milionů dolarů, Japonsko, které dá 260 milionů dolarů, Spojené státy, které pošlou do Nepálu 130 milionů dolarů, a Evropská unie se slibem 100 milionů dolarů. Světová banka slíbila na obnovu Nepálu 500 milionů dolarů.

Nepál patří mezi nejchudší země světa, kde každý čtvrtý občan žije za méně než 1,25 dolaru (30 Kč) na den. Počet lidí žijících v chudobě po zemětřesení vzrostl o 700 000, uvádějí vládní činitelé.

 

Právě se děje

před 18 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy