Děti v Nepálu přišly o vše. Překupníci je poslali otročit

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
26. 5. 2015 17:40
Indie informovala, že se jí podařilo zachránit téměř tři desítky dětí, které padly do rukou překupníků. Cílili na rodiny, jež během neštěstí přišly o všechno.
Měsíc po zemětřesení v Nepálu. Ilustrační foto.
Měsíc po zemětřesení v Nepálu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káthmándú/Nové Dillí - Měsíc po ničivém zemětřesení v Nepálu, které má na svědomí přes 8600 životů, se potvrzují obavy úřadů, že neštěstí se mohou pokusit využít obchodníci s bílým masem.

Indie informovala, že se jí podařilo zachránit téměř tři desítky dětí, které padly do rukou překupníků. Cílili na rodiny, jež během neštěstí přišly o všechno.

"Za posledních dvacet dní jsme zachránili ze spárů obchodníků s lidmi 26 dětí a poslali je do rehabilitačních center," informoval úředník Sanžív Kumar z indického státu Bihár, který sousedí s Nepálem.

Podle informací serveru The Guardian rodiny těchto dětí pocházejí z chudých vesnic v severní Indii a rodiče míří za prací právě do Nepálu.

Se zemětřesením ale přišli o živobytí. Když jim tedy překupníci přislíbili, že se o děti postarají a zajistí jim práci v dobrých podmínkách, souhlasili.

Místo toho ale děti skončily u šití tašek v indické Bombaji.

"Po katastrofě v Nepálu se strach, že děti a ženy padnou za kořist gangům obchodujícím s lidmi, mnohonásobně zvýšil, proto indicko-nepálské hranice přísně hlídáme, aby se takovému dění zabránilo," řekl Kumar.

Společná hranice je přitom dlouhá okolo 1750 kilometrů.

Indický koordinátor akcí proti obchodování s dětmi a jejich sexuálnímu zneužívání YK Gautam potvrdil, že riziko je akutní. "Hranice u Raxaulu se v současné situaci stala zranitelným místem, protože se teď každý snaží Nepál opustit. To zvýšilo riziko, že prchající obyvatelstvo složené z lidí zasažených zemětřesením spadne do sítí obchodníků s lidmi,“ vysvětlil.

Anand Tamang, šéf nepálské organizace brojící proti dětským svatbám, varoval, že neštěstí takového rozsahu může kromě obchodu s lidmi vést právě i k nárůstu počtu dětských sňatků. "Víme, že se situace značně zhorší," uvedl.

Podle úřadů se po zemětřesení z Nepálu zpátky do Indie přes Raxaul vrátilo téměř 100 000 lidí indického původu. Řada z nich se přitom v Nepálu narodila a vyrostla.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy