Únosci libyjského letadla opustili stroj s posádkou, policie je zatkla. Jejich zbraně byly repliky

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 23. 12. 2016 19:04
Maltští vojáci Airbus A320 obklíčili, ale nepřiblížili se k němu. Ze 118 lidí na palubě bylo 111 pasažérů a sedm členů posádky. Únosci je postupně propouštěli, pak se vzdali. Hlásili se ke svrženému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Testy ukázaly, že jejich zbraně byly jen repliky.
Únosce propustil cestující po skupinách.
Únosce propustil cestující po skupinách. | Foto: Reuters

La Valetta - Únosci letadla společnosti Afriqiyah Airways se 118 lidmi na palubě se po několika hodinách vyjednávání vzdal policistům na letišti Maltě. Airbus A320 unesli na vnitrostátní libyjské lince a donutili pilota letět na Maltu, měl u sebe granát.

Po přistání vyhrožovali, že vyhodí letoun do vzduchu.Pak ale po skupinách propouštěli cestující i posádku.

První testy po zažehnání únosu nicméně podle agentury Reuters ukázaly, že zbraně únosců byly pouze repliky.

Dlouho nebylo jasné, zda se letounu zmocnili dva muži nebo jen jeden. Z posledních informací maltské policie vyplývá, že byli dva.

Ani jejich požadavky nebyly zcela jasné. Představili se jako stoupenci svrženého vůdce Muammara Kaddáfího a požadovali, aby v Libyi mohla existovat strana, hlásící se k odkazu Kaddáfího.

Podle libjských zdrojů jim šlo o politický azyl.

Maltští vojáci airbus obklíčili, ale nepřiblížili se k němu. Unesený stroj původně letěl ze Sabhy na jihu Libye do Tripolisu.

"Nikdo nemá žádné informace, všechny lety z Malty jsou odloženy. Personál letiště rozdává čekajícím pasažérům alespoň svařené víno. Atmosféra na letišti se dá popsat jako směs paniky a euforie z alkoholu," uvedla Magdaléna Selingerová, která na Maltě pracuje v tiskovém odboru evropského předsednictví.

Unesené libyjské letadlo na letišti na Maltě.
Unesené libyjské letadlo na letišti na Maltě. | Foto: Reuters

Společnost Afriqiyah Airlines založil režim Muammara Kaddáfího po skončení mezinárodního ekonomického embarga vůči Libyi v roce 2001. Ambicí bylo udělat z firmy přepravce mezi Evropou a subsaharskou Afirkou s mezipřistáváním v Tripolisu.

Společnost ale utrpěla nejprve nehodou v roce 2010, při které se její stroj zřítil právě v Tripolisu před přistáním a v troskách zemřelo 103 osob.

Několik strojů Afriqiyah Airlines pak bylo zničeno za války mezi Kaddáfím a povstalci o rok později. Od té doby se společnost zaměřuje na vnitrostátní lety, ale bezpečnost v Libyi je špatná a různé části země ovládají různé ozbrojené skupiny.

Unesený letoun na maltském letišti.
Unesený letoun na maltském letišti. | Foto: Reuters

Ve městě Sabhá je mezi letištní budovou a startovací dráhou vzdálenost pět kilometrů, přičemž prostor není nijak střežen ani oplocen, uvádí televize BBC.

Libye je fakticky rozdělena mezi dvě vlády. Jedna sídlí v Tripolisu, druhá v Tobrúku na východě.

Páteční únos je první ve světě od 29.března, kdy muž donutil letadlo společnosti Egypt Air přistát v kyperské Larnace. Vyšetřování ukázalo, že měl u sebe falešný pás s výbušninami.

 

Právě se děje

Další zprávy