Podle odborníků se počet a síla otřesů může v příštích dnech ještě zvýšit. Zemětřesení by mohla být tak silná, že způsobí škody na budovách, varovali geologové. Připraveno k evakuaci na španělských Kanárských ostrovech má být v okolí sopky zhruba tisíc lidí.
▶️ #VIDEO | Momento en el que el volcán entraba en erupción #LaPalma pic.twitter.com/WFPyZgtEYY
— EL ESPAÑOL (@elespanolcom) September 19, 2021
Několik desítek osob s problémy s pohybem začaly úřady z ohrožené oblasti odvážet již dnes odpoledne. S odchodem lidí pomáhají vojáci. Na Kanárské ostrovy v neděli dorazil španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku. Předsedovi regionu Kanárských ostrovů Ángelovi Víctorovi Torresovi vyjádřil podporu král Felipe VI..
Radnice postižených obcí vyzvaly obyvatele, aby se nepřibližovali k lávě. Stupeň výstrahy se zvýšil ze žluté na červenou barvu. Letecké úřady doporučily omezit lety nad ostrovem La Palma. Erupce zatím zasáhla hlavně les a řídce osídlené oblasti.
Aktivity sopky od minulého týdne doprovází tisíce otřesů. Geologové dnes dopoledne zaznamenali zatím nejsilnější z nich o intenzitě 4,2 stupně. Podle odborníků se počet a síla otřesů může v příštích dnech ještě zvýšit. Zemětřesení by mohla být tak silná, že způsobí škody na budovách, varovali geologové.
Pod sopkou se podle odborníků nahromadilo velké množství lávy, což způsobilo její obnovenou aktivitu. Naposledy byl vulkán aktivní roku 1971. Tehdy zahynul muž, který se kvůli fotografování příliš přiblížil k místům erupce. Vulkán geologové považují za jeden z nejaktivnějších na Kanárských ostrovech.
Na sopečném ostrově La Palma žije asi 85 000 obyvatel a mezi turisty není tolik oblíbený jako další ostrovy Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote nebo Tenerife.
VIDEO: Dron nad islandským vulkánem.