Na japonské jaderné elektrárně selhal chladící systém

Zahraničí Zahraničí
11. 3. 2011 16:40
Požár na jaderné elektrárně Onagawa na severovýchodě země potvrdila agentura Kjódó
Foto: Reuters

Tokio - Silné otřesy způsobily vedle mnoha jiných škod požár na jaderné elektrárně Onagawa v severovýchodním Japonsku. Oznámila to agentura Kjódó.

Požár se po několika hodinách podařilo uhasit, reaktor je mimo provoz, stejně tak jako dalších deset elektráren v severní oblastech země.

Japonská vláda vyhlásila stav mimořádného ohrožení atomových reaktorů, který platí tehdy, pokud hrozí únik radioaktivity nebo závada na chladícím zařízení.

Ministerstvo průmyslu oznámilo, že nikde k žádnému úniku radioaktivity nedošlo.

Chladící systém ale nefunguje v elektrárně v prefektuře Fukušima. Tamní úřady evakuují obyvatele okolních oblastí.

Vyřazení elektráren z provozu kvůli bezpečnosti potvrdila ve Vídni Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Zároveň žádá další státy, které jsou ohrožené vlnou tsunami, aby přijaly opatření na ochranu nukleárních zařízení, pokud se nacházejí v ohroženém pásmu.

Celkové škody budou zřejmě obrovské, údajně jde o čtvrté nejsilnější zemětřesení na světě od roku 1900 a jedno z nejhorších zemětřesení v historii Japonska.

Otřesy měly sílu 8, 9 stupňů Richterovy škály, epicentrum bylo zhruba 125 kilometrů od přístavu Sendai na severu země.
Japonsko zažilo srovnatelnou katastrofu v roce 1995, kdy zemětřesení v Kóbe napáchalo škody za 100 miliard dolarů.

"Plný rozsah škod stále neznáme, avšak vzhledem k tomu, co se stalo v Kóbe, to určitě přiměje vládu k sestavení krizového rozpočtu. Lze očekávat pokles spotřebních výdajů, což může dočasně snížit hrubý domácí produkt," řekl Jasuo Jamamoto, ekonom výzkumného institutu banky Mizuho.

Podle dostupných zpráv hoří také rafinerie v prefektuře Čiba východně od Tokia i ocelárna firmy JFE Holdings

Uzavřeny jsou všechny japonské přístavy i tokijské letiště Narita. V severní části země je přerušena železniční doprava.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Při požáru vepřína na Rokycansku uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

Škodu, způsobenou ohněm v zemědělském objektu u Kladrub na Rokycansku, hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl dnes jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Na místě stále zasahují čtyři jednotky.

K požáru na severu Rokycanska vyjelo deset jednotek v neděli těsně před 23:00. "V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen," řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu zhruba hodinu po půlnoci, dosud ale není zcela uhašen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy