Na japonské jaderné elektrárně selhal chladící systém

Zahraničí Zahraničí
11. 3. 2011 16:40
Požár na jaderné elektrárně Onagawa na severovýchodě země potvrdila agentura Kjódó
Foto: Reuters

Tokio - Silné otřesy způsobily vedle mnoha jiných škod požár na jaderné elektrárně Onagawa v severovýchodním Japonsku. Oznámila to agentura Kjódó.

Požár se po několika hodinách podařilo uhasit, reaktor je mimo provoz, stejně tak jako dalších deset elektráren v severní oblastech země.

Japonská vláda vyhlásila stav mimořádného ohrožení atomových reaktorů, který platí tehdy, pokud hrozí únik radioaktivity nebo závada na chladícím zařízení.

Ministerstvo průmyslu oznámilo, že nikde k žádnému úniku radioaktivity nedošlo.

Chladící systém ale nefunguje v elektrárně v prefektuře Fukušima. Tamní úřady evakuují obyvatele okolních oblastí.

Vyřazení elektráren z provozu kvůli bezpečnosti potvrdila ve Vídni Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Zároveň žádá další státy, které jsou ohrožené vlnou tsunami, aby přijaly opatření na ochranu nukleárních zařízení, pokud se nacházejí v ohroženém pásmu.

Celkové škody budou zřejmě obrovské, údajně jde o čtvrté nejsilnější zemětřesení na světě od roku 1900 a jedno z nejhorších zemětřesení v historii Japonska.

Otřesy měly sílu 8, 9 stupňů Richterovy škály, epicentrum bylo zhruba 125 kilometrů od přístavu Sendai na severu země.
Japonsko zažilo srovnatelnou katastrofu v roce 1995, kdy zemětřesení v Kóbe napáchalo škody za 100 miliard dolarů.

"Plný rozsah škod stále neznáme, avšak vzhledem k tomu, co se stalo v Kóbe, to určitě přiměje vládu k sestavení krizového rozpočtu. Lze očekávat pokles spotřebních výdajů, což může dočasně snížit hrubý domácí produkt," řekl Jasuo Jamamoto, ekonom výzkumného institutu banky Mizuho.

Podle dostupných zpráv hoří také rafinerie v prefektuře Čiba východně od Tokia i ocelárna firmy JFE Holdings

Uzavřeny jsou všechny japonské přístavy i tokijské letiště Narita. V severní části země je přerušena železniční doprava.

 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy