Na japonské jaderné elektrárně selhal chladící systém

Zahraničí Zahraničí
11. 3. 2011 16:40
Požár na jaderné elektrárně Onagawa na severovýchodě země potvrdila agentura Kjódó
Foto: Reuters

Tokio - Silné otřesy způsobily vedle mnoha jiných škod požár na jaderné elektrárně Onagawa v severovýchodním Japonsku. Oznámila to agentura Kjódó.

Požár se po několika hodinách podařilo uhasit, reaktor je mimo provoz, stejně tak jako dalších deset elektráren v severní oblastech země.

Japonská vláda vyhlásila stav mimořádného ohrožení atomových reaktorů, který platí tehdy, pokud hrozí únik radioaktivity nebo závada na chladícím zařízení.

Ministerstvo průmyslu oznámilo, že nikde k žádnému úniku radioaktivity nedošlo.

Chladící systém ale nefunguje v elektrárně v prefektuře Fukušima. Tamní úřady evakuují obyvatele okolních oblastí.

Vyřazení elektráren z provozu kvůli bezpečnosti potvrdila ve Vídni Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Zároveň žádá další státy, které jsou ohrožené vlnou tsunami, aby přijaly opatření na ochranu nukleárních zařízení, pokud se nacházejí v ohroženém pásmu.

Celkové škody budou zřejmě obrovské, údajně jde o čtvrté nejsilnější zemětřesení na světě od roku 1900 a jedno z nejhorších zemětřesení v historii Japonska.

Otřesy měly sílu 8, 9 stupňů Richterovy škály, epicentrum bylo zhruba 125 kilometrů od přístavu Sendai na severu země.
Japonsko zažilo srovnatelnou katastrofu v roce 1995, kdy zemětřesení v Kóbe napáchalo škody za 100 miliard dolarů.

"Plný rozsah škod stále neznáme, avšak vzhledem k tomu, co se stalo v Kóbe, to určitě přiměje vládu k sestavení krizového rozpočtu. Lze očekávat pokles spotřebních výdajů, což může dočasně snížit hrubý domácí produkt," řekl Jasuo Jamamoto, ekonom výzkumného institutu banky Mizuho.

Podle dostupných zpráv hoří také rafinerie v prefektuře Čiba východně od Tokia i ocelárna firmy JFE Holdings

Uzavřeny jsou všechny japonské přístavy i tokijské letiště Narita. V severní části země je přerušena železniční doprava.

 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy