Na japonské jaderné elektrárně selhal chladící systém

Zahraničí Zahraničí
11. 3. 2011 16:40
Požár na jaderné elektrárně Onagawa na severovýchodě země potvrdila agentura Kjódó
Foto: Reuters

Tokio - Silné otřesy způsobily vedle mnoha jiných škod požár na jaderné elektrárně Onagawa v severovýchodním Japonsku. Oznámila to agentura Kjódó.

Požár se po několika hodinách podařilo uhasit, reaktor je mimo provoz, stejně tak jako dalších deset elektráren v severní oblastech země.

Japonská vláda vyhlásila stav mimořádného ohrožení atomových reaktorů, který platí tehdy, pokud hrozí únik radioaktivity nebo závada na chladícím zařízení.

Ministerstvo průmyslu oznámilo, že nikde k žádnému úniku radioaktivity nedošlo.

Chladící systém ale nefunguje v elektrárně v prefektuře Fukušima. Tamní úřady evakuují obyvatele okolních oblastí.

Vyřazení elektráren z provozu kvůli bezpečnosti potvrdila ve Vídni Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Zároveň žádá další státy, které jsou ohrožené vlnou tsunami, aby přijaly opatření na ochranu nukleárních zařízení, pokud se nacházejí v ohroženém pásmu.

Celkové škody budou zřejmě obrovské, údajně jde o čtvrté nejsilnější zemětřesení na světě od roku 1900 a jedno z nejhorších zemětřesení v historii Japonska.

Otřesy měly sílu 8, 9 stupňů Richterovy škály, epicentrum bylo zhruba 125 kilometrů od přístavu Sendai na severu země.
Japonsko zažilo srovnatelnou katastrofu v roce 1995, kdy zemětřesení v Kóbe napáchalo škody za 100 miliard dolarů.

"Plný rozsah škod stále neznáme, avšak vzhledem k tomu, co se stalo v Kóbe, to určitě přiměje vládu k sestavení krizového rozpočtu. Lze očekávat pokles spotřebních výdajů, což může dočasně snížit hrubý domácí produkt," řekl Jasuo Jamamoto, ekonom výzkumného institutu banky Mizuho.

Podle dostupných zpráv hoří také rafinerie v prefektuře Čiba východně od Tokia i ocelárna firmy JFE Holdings

Uzavřeny jsou všechny japonské přístavy i tokijské letiště Narita. V severní části země je přerušena železniční doprava.

 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy