Zkáza v přístavu Sendai. Otřesy a vlna zabily 300 lidí

Martin Novák Martin Novák
11. 3. 2011 15:00
Jaderná elektrárna na severu země hořela
Foto: Reuters

Tokio - Den jako ze zlého snu zažili lidé v přístavním městě Sendai na severu Japonska.

Vlna tsunami, která dorazila ke zdejšímu pobřeží, byla vysoká deset metrů.

Od té chvíle je život ve městě naprosto paralyzován. Televize NHK ukazuje záběry zatopených ulic a automobilů odnášených vodou do moře.

Dosud našli záchranáři v troskách a v moři na 300 lidských těl.

Letiště je mimo provoz, přístav samozřejmě také, ten podle svědků vlastně už ani neexistuje. Mnoho budov je v rozvalinách a ve městě i okolí zuří požáry, několik mostů se zřítilo.

Sdělovací prostředky vyzývají všechny obyvatele oblasti, aby se raději přemístili do výše položených míst. Zatím nejsou přesné zprávy o počtu mrtvých a zraněných.

Sendai leží jen 300 kilometrů od metropole Tokia, kde se kvůli otřesům vznítilo několik budov a mimo provoz je tokijské letiště Narita, odkud museli být pasažéři evakuováni.

K zemětřesení, jehož epicentru byla právě severní oblast Japonska nejblíže, došlo asi hodinu před tím, než sem obrovská vlna dorazila. 

Podle prvních informací šlo o nejhorší otřesy v Japonsku za posledních 140 let. Nyní ale agentura Kjódó hlásí, že to bude podle všeho nejhorší zemětřesení ve známých dějinách Japonska vůbec.

Foto: Reuters

Sever Japonska je bez elektrického proudu. Jaderná elektrárna v Okaganawě je mimo provoz. Technici zkoumají, zda na ní nedošlo k vážnějším škodám, podle posledních zpráv na ní vypukl požár.

Poslední srovnatelné zemětřesení Japonsko zažilo v roce 1872. Co do škod bylo nejhorší katastrofou zemětřesení v Kóbe v roce 1995. Podle odhadů způsobilo škody za 100 miliard dolarů.

Dnešní zemětřesení páté nejsilnější na světě od roku 1900.

 

Právě se děje

Další zprávy