Požár trajektu z Řecka do Itálie má nejméně jednu oběť

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2014 20:14
Na plavidle bylo téměř 500 lidí, evakuaci komplikuje špatné počasí.
Požár trajektu Norman Atlantic
Požár trajektu Norman Atlantic | Foto: Reuters

Atény/Řím/Praha – Na trajektu s téměř 500 lidmi na palubě, který vyplul pod italskou vlajkou z Řecka do Itálie, vypukl dnes ráno ráno požár. Neštěstí si vyžádalo nejméně jednu oběť, uvedla podle agentury AP italská pobřežní stráž. Rozsáhlá záchranná operace podle tiskových agentur pokračuje a potrvá přes noc.

Z plavidla se podle aktuálních zpráv podařilo do večera evakuovat jen necelou třetinu osob. Zda trajektem cestovali Češi, není jasné, české velvyslanectví v Aténách to podle České televize nevylučuje, česká ambasáda v Římě ale takové informace nemá.

Záchrané práce potrvají ještě hodiny.
Záchrané práce potrvají ještě hodiny. | Foto: Reuters

Loď Norman Atlantic, mířící z řeckého Patrasu do italské Ancony, vyslala podle pobřežní stráže tísňový signál ve chvíli, kdy se nacházela 44 námořních mil (přes 80 kilometrů) od ostrova Korfu. Řecké úřady uvádějí, že oheň vypukl v šest hodin ráno místního času (pět hodin středoevropského času) na palubě vyhrazené pro automobily, ale rychle se rozšířil. Podle italské pobřežní stráže se požár rozhořel už kolem půl páté místního času.

Muž zemřel po skoku z paluby

Zatím první ohlášenou obětí je muž, který podle záchranářů zřejmě zahynul poté, co skočil z paluby. Jeho národnost není známa. Podle řeckého ministerstva pro námořní dopravu muž dopadl na jinou palubu. Nedaleko těla prý záchranáři nalezli ještě zraněnou ženu, kterou transportovali do italské nemocnice.

Na trajektu uvízly stovky lidí.
Na trajektu uvízly stovky lidí. | Foto: Reuters

Po počátečních rozporných informacích se údaje o lidech na lodi ustálily na 423 cestujících a 55 členech posádky. Mezi pasažéry je 268 Řeků, ale také Francouzi, Němci, Nizozemci, Italové, Rakušané a Turci. Mnozí z nich jsou podle všeho řidiči kamionů. Posádku prý tvoří 22 Italů a 33 Řeků. Počet vozidel v útrobách trajektu se pohybuje mezi 195 a 222. O možných Češích na palubě se objevily protichůdné informace.

"Deset českých občanů by mělo být na lodi," sdělilo v rozhovoru s Českou televizí české velvyslanectví v Aténách s tím, že jde o neoficiální údaj, neboť formálně ambasáda žádné dokumenty v této souvislosti neobdržela. České velvyslanectví v Římě má ale od italských úřadů, které záchranné operace řídí, informace o tom, že na seznamu pasažérů žádní Češi nebyli.

Kapitán trajektu kvůli postupujícím plamenům už ráno nařídil opuštění lodi. Záchranné čluny podle médií ale shořely, nebo nemohly být spuštěny na vodu. Podle zpráv z odpoledne byla zachráněno 150 pasažérů, kteří se dostali na záchranné plavidlo. Podle večerní bilance je v bezpečí zatím 165 lidí.

Do evakuace se také snaží zapojit řecké a italské helikoptéry, které ale kvůli nepříznivému počasí mají problémy. Prudký vítr, který v nárazech dosahuje až 90 kilometrů v hodině, mezitím trajekt žene směrem k albánskému pobřeží. Albánie již ohlásila, že připravuje remorkér k upoutání a odtažení trajektu do svého hlavního přístavu Drač. Podle agentury AP hořícímu trajektu bezprostředně nehrozí potopení.

Na záchranné čluny se nedostaneme

Někteří cestující poskytli mobilními telefony řeckým televizním stanicím dramatická svědectví o situaci. "Pokusili se spustit záchranné čluny, ale všichni se na ně nedostaneme. Není tu žádná koordinace," líčil ráno jeden z nich.

Trajekt Norman Atlantic na fotografii z 26. prosince 2014
Trajekt Norman Atlantic na fotografii z 26. prosince 2014 | Foto: Reuters

"Loď je stále v plamenech, podlaha pálí," popisoval o pár hodin později další muž, podle něhož se kvůli kouři těžko dýchá. "Nevíme, jak dlouho můžeme vydržet," dodal. Další pasažér zase hovořil o tom že kvůli rozpálené palubě se není možné dostat k člunům a že kvůli horku se taví podrážky bot.

Evakuaci komplikuje počasí

Záchranná operace probíhá za "obzvláště těžkých a komplikovaných podmínek", konstatovalo řecké ministerstvo pro námořní dopravu. V oblasti je prudký déšť s krupobitím a síla větrů dosahuje desátého stupně na dvanáctistupňové Beaufortově škále. Desátý stupeň mimo jiné znamená velmi vysoké vlny a tvoření vodní tříště, která snižuje viditelnost.

Podle zdrojů agentury Reuters má Norman Atlantic výtlak 26 900 tun a provozuje ho řecká trajektová společnost ANEK. Postaven byl v roce 2009.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy