Na íránského fyzika sáhla smrt. Šlo o ruku Mossadu?

Zahraničí Zahraničí
11. 1. 2012 10:35
Nejde o první atentát na jaderného experta, Teherán z nich vinil Izrael a USA
Foto: Reuters

Teherán - Na severu íránské metropole zemřel ráno jaderný expert Mustafa Ahmadí. Dvaatřicetiletý profesor přišel o život při výbuchu bomby nedaleko tamní univerzity.

Podle agentury Fars umístili magnetickou výbušninu na bok jeho Peugeotu 405 dva motocyklisté. Vybuchla krátce poté, co odjeli. Ahmadí byl na místě mrtvý, stejně jako jeden kolemjdoucí chodec.

Podle agentury Reuters profesor dohlížel na práce v továrně na obohacování uranu ve městě Natanz. Agentura AP ale píše, že jeho zapojení do Západem kritizovaného íránského jaderného programu není jisté.

Jasné není ani to, kdo za útokem stojí. V uplynulých dvou letech ale přišlo o život několik jiných jaderných expertů. Například v lednu 2010 explodovala poblíž auta atomového fyzika Masúda Alího Mohammeda na dálku řízená bomba.

Středeční útok navíc připomíná atentát z listopadu 2010, kdy byla z kolemjedoucího motocyklu vržena nálož na automobil Madšída Šahríárího. Podle Teheránu za útoky stojí Izrael a Spojené státy. Obě země jakýkoliv podíl na činech odmítly.

Již dlouho se však spekuluje, že Američané a Izraelci si vybudovali uvnitř Íránu síť schopných agentů, kteří sabotují jaderný program.

Izraelská vláda připustila, že chce zamezit Íránu ve vlastnictví atomové bomby všemi dostupnými prostředky, protože takové vyzbrojení islámské republiky považuje za existenční hrozbu pro židovský stát.

Izraelci také odmítají vyloučit letecký úder na íránská atomová zařízení, ačkoliv Obamova administrativa v USA je od toho odrazuje.

V roce 2009 napadl počítače na íránských jaderných zařízeních virus Stuxnet. Jeho rozšíření Íránci řipisují rovněž Izraeli.

Írán čelí kvůli obohacování uranu a svému jadernému programu sankcím ze strany USA a Evropské unie. EU nyní zvažuje, že uvalí embargo na vývoz íránské ropy. Teherán hrozí, že v takovém případě zablokuje Hormuzskou úžinu v Perském zálivu, kterou proplouvají tankery s ropou z arabských zemí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy