Na Guantánamu se přiznal další vězeň

Red Zah, Reuters, AFP
20. 3. 2007 1:58
Washington - Údajný člen Al-Káidy Walid bin Attaš se podle Pentagonu přiznal k účasti na útocích proti americkým velvyslanectvím ve východní Africe v roce 1998 a vojenské lodi Cole v adenském zálivu o dva roky později.

Jemenský vězeň, který byl zatčen v Pákistánu v roce 2003, se údajně přiznal  k zodpovědnosti za útoky během slyšení před vojenským tribunálem na americké vojenské základně Guantánamo, kam byl převezen loni v září.

Američané v pondělí zveřejnili zápis ze slyšení, které proběhlo za zavřenými dveřmi už před týdnem. Guantánamský vojenský tribunál se sešel, aby rozhodl, zda může zadržovaného Jemence považovat za "nepřátelského bojovníka".

Další velká ryba

V krátké době jde o druhé podobné doznání jen dva dny před Attašem se jeho spoluvězeň, Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, označil za hlavního strůjce útoků z 11. září 2001 a mnoha dalších násilných akcí Al-Káidy.

Jemen patří ke spojencům Washingtonu ve válce proti terorismu, na jeho území ale došlo k řadě teroristických akcí v režii Al-Káidy
Jemen patří ke spojencům Washingtonu ve válce proti terorismu, na jeho území ale došlo k řadě teroristických akcí v režii Al-Káidy | Foto: Aktuálně.cz

"Podílel jsem se na nákupu výbušnin," prohlásil Attaš o své roli v útoku na americkou vojenskou loď Cole, která přijela do jemenského přístavu Aden v říjnu 2000 doplnit palivo.

Když do jejího trupu najel člun naložený trhavinou, došlo k explozi, při níž 17 Američanů zahynulo a 39 bylo zraněno.

"Plán operace jsem dal dohromady asi rok a půl předtím. Pak jsem pořídil člun, sehnal k provedení akce lidi a obstaral výbušninu," popsal Attaš podle zápisu svůj podíl na akci.

Když byl vyšetřovatelem dotázán, kde byl v době samotného útoku, odpověděl, že se "šejchem Usámou bin Ládinem v Kandaháru". Žalobce jej již dříve označil za osobního strážce nejhledanějšího teroristy světa.

Útoky na ambasády

Attaš se také označil za "spojku mezi Usámou bin Ládinem a jeho zástupcem šejchem Abú Hafsem al-Masrím a šéfem buňky (Al-Káidy) v Nairobi" při útoku na velvyslanectví Spojených států v Keni v srpnu roku 1998.

Když tehdy do budovy najel výbušninou naložený vůz, přišlo o život 213 lidí včetně 12 Američanů a více než 4 500 lidí bylo zraněno. Zhruba ve stejnou dobu došlo k podobnému útoku na americkou ambasádu v hlavním městě sousední Tanzánie Daar es Salamu, kde zahynulo 12 dalších osob.

Zajatci na vojenské základně Guantánamo
Zajatci na vojenské základně Guantánamo | Foto: www.ccr-ny.org

"Dodával jsem dotyčné buňce veškeré dokumenty, co potřebovali, od falešných kolků na víza až po nevímco," objasnil svou roli ve východoafrické operaci Walid bin Attaš.

Během téměř hodinového slyšení se podle zápisu vězeň ohradil pouze proti "popleteným detailům", jako bylo zpochybněné autorství jím zfalšovaného potvrzení či jemu přisuzované vlastnictví mobilního telefonu, v jehož paměti bylo objeveno číslo dalšího podezřelého. Pravdivost základních faktů k oběma případům, jak je žalobce prezentoval, ale Attaš potvrdil.

Kromě něj a Chálida Šajcha Muhammada vyslýchají na Guantánamu dalších dvanáct prominentních členů Al-Káidy, kteří jsou drženi v objektu s maximální ostrahou a které chce Pentagon soudit před speciálními vojenskými tribunály, jejichž legálnost byla zpochybněna jak před americkou justicí tak v zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy