Na Floridě vznikne ryze katolické město

man, čtk
3. 3. 2006 18:56
Miami - Striktně katolické město nazvané Ave Maria buduje na Floridě americký milionář a bývalý majitel řetězce pizzerií Thomas Monaghan.

Náklady na projekt se zatím podle britského listu Sunday Times pohybují okolo 338 milionů dolarů (asi osm miliard korun).

Žádné potraty ani antikoncepce

Město se bude řídit katolickými principy. Rozprostírat se bude okolo kostela a katolické univerzity. Zakázány v něm budou potraty, pornografie i antikoncepce.

Jeho základy již vyrůstají asi 140 kilometrů severozápadně od Miami.

"Budoucí studenti mají možnost podílet se na obnově božího města v zemi, která trpí katastrofickým kulturním úpadkem," uvedl prezident univerzity Nicholas J. Healy.

Město má podporu Bushova bratra Jeba

Bývalý chovanec katolického sirotčince, námořník a horlivý katolík Monaghan do podobných projektů investoval již dříve. Stál u zrodu katolických rádií, základních škol a katolické právnické fakulty v Michiganu.

Vznik města Ave Maria má podporu místních politiků, floridský guvernér Jeb Bush se dokonce minulý měsíc zúčastnil ceremoniálu k položení základů univerzity.

Přání bydlet v Ave Maria, budovaném pro asi 30 tisíc obyvatel, zatím údajně vyjádřilo na 7 tisíc lidí. Pronajato je již také 60 procent obchodních ploch.

Největší katolický kostel i kříž v USA

"Malé kaple budou rozmístěny tak, aby nebyly daleko od žádného domova. V kostele v centru města se budou sloužit mše každou hodinu," citoval Monaghana list Boston Phoenix.

.
Thomas Monaghan.
Thomas Monaghan. | Foto: Aktuálně.cz

Otec projektu také uvedl, že všichni, kdo dosud projevili zájem ve městě žít, jsou katolíci. Dosud neuvedl, zda se mohou hlásit i věřící jiných vyznání.

Kostel má být největším katolickým svatostánkem v zemi a kříž v něm umístěný má být také největším na území Spojených států.

Monaghan tvrdí, že na univerzitě se bude vyučovat "skutečný" katolicismus. Podnikatel je znám svými ultrakonzervativními názory a prohlašuje, že všechny katolické instituce v USA jsou příliš sekulární.

Ve Spojených státech se ke katolické církvi hlásí necelých třicet procent obyvatel. Většina Američanů jsou protestanté.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy