Na Floridě vznikne ryze katolické město

man, čtk
3. 3. 2006 18:56
Miami - Striktně katolické město nazvané Ave Maria buduje na Floridě americký milionář a bývalý majitel řetězce pizzerií Thomas Monaghan.

Náklady na projekt se zatím podle britského listu Sunday Times pohybují okolo 338 milionů dolarů (asi osm miliard korun).

Žádné potraty ani antikoncepce

Město se bude řídit katolickými principy. Rozprostírat se bude okolo kostela a katolické univerzity. Zakázány v něm budou potraty, pornografie i antikoncepce.

Jeho základy již vyrůstají asi 140 kilometrů severozápadně od Miami.

"Budoucí studenti mají možnost podílet se na obnově božího města v zemi, která trpí katastrofickým kulturním úpadkem," uvedl prezident univerzity Nicholas J. Healy.

Město má podporu Bushova bratra Jeba

Bývalý chovanec katolického sirotčince, námořník a horlivý katolík Monaghan do podobných projektů investoval již dříve. Stál u zrodu katolických rádií, základních škol a katolické právnické fakulty v Michiganu.

Vznik města Ave Maria má podporu místních politiků, floridský guvernér Jeb Bush se dokonce minulý měsíc zúčastnil ceremoniálu k položení základů univerzity.

Přání bydlet v Ave Maria, budovaném pro asi 30 tisíc obyvatel, zatím údajně vyjádřilo na 7 tisíc lidí. Pronajato je již také 60 procent obchodních ploch.

Největší katolický kostel i kříž v USA

"Malé kaple budou rozmístěny tak, aby nebyly daleko od žádného domova. V kostele v centru města se budou sloužit mše každou hodinu," citoval Monaghana list Boston Phoenix.

.
Thomas Monaghan.
Thomas Monaghan. | Foto: Aktuálně.cz

Otec projektu také uvedl, že všichni, kdo dosud projevili zájem ve městě žít, jsou katolíci. Dosud neuvedl, zda se mohou hlásit i věřící jiných vyznání.

Kostel má být největším katolickým svatostánkem v zemi a kříž v něm umístěný má být také největším na území Spojených států.

Monaghan tvrdí, že na univerzitě se bude vyučovat "skutečný" katolicismus. Podnikatel je znám svými ultrakonzervativními názory a prohlašuje, že všechny katolické instituce v USA jsou příliš sekulární.

Ve Spojených státech se ke katolické církvi hlásí necelých třicet procent obyvatel. Většina Američanů jsou protestanté.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy