Církev:Kdos přemohl homosexualitu, vítej

Red Zah, Reuters, mkr
29. 11. 2005 16:44
Vatikán - Papežský stolec dnes ve Vatikánu zveřejnil dokument, který prakticky zamezuje homosexuálům vstoupit do kněžského stavu.
Polský kněz Jarek Cielecki ukazuje oficiální vatikánský dokument, který stanovuje podmínky pro kněží.
Polský kněz Jarek Cielecki ukazuje oficiální vatikánský dokument, který stanovuje podmínky pro kněží. | Foto: Reuters

Krátký dokument sestávající z pouhého tisíce tři sta slov pravděpodobně nastartuje ostrou debatu mezi konzervativci a liberály v katolické církvi.

Dokument říká, že homosexuálům by mělo být bráněno ve vstupu do kněžského stavu, ale zákaz by měl platit i pro muže s hlubokým vztahem k homosexuálům a těm, kteří gaye podporují. Text se nezabývá knězi, kteří již ve stavu jsou, ale pouze těmi, kteří studují v církevním semináři.

Jak se k homosexualitě staví ostatní církve, NAJDETE ZDE.

Knězem by se podle vatikánských instrukcí mohl stát pouze ten seminarista, který během posledních tří let neměl nic společného s homosexuálními tendencemi. Dokument připouští, že knězem by se mohl stát i ten, kdo homosexuální tendence "jasně překonal". Vatikánská kongregace pro katolickou výchovu říká, že homosexuální tendence posuzuje šéf semináře.

Církev se snaží zabránit dalším sexuálním skandálům

Podle aktivistů za práva gayů chce církev homosexuály očernit kvůli skandálu, který ve Spojených státech vyvolala odhalení o pedofilních kněžích. Ten údajně ovlivnil myšlení katolických biskupů, kteří se tak vrací k dlouhodobému postoji vůči homosexuálům.

Bývalý vrchní představený dominikánů otec Timothy Radcliffe se obává, že taková politika znejistí mnoho zájemců o církevní celibát. "Při církevní práci po celém světě jsem ani na moment nezapochyboval, že Bůh povolal ke službě i homosexuály a právě oni patří mezi nejvíce oddané kněze, které jsem potkal," prohlásil pro agenturu Reuters Radcliffe.

Celý problém nespočívá jen v sexuální orientaci, ale i v otázce celibátu. "Tohle není debata o homosexualitě, ale o subkultuře, která systematicky podkopává institut celibátu," prohlásil na stránkách Dallas Morning News odborník na církevní problematiku Michael Rose a dodal: "Jedna věc je společná celé komunitě gayů. Ať už jsou knězi nebo pouze seminaristy, hodně velký počet z nich se setkal s obtěžováním."

Být homosexuálem se v katolické církvi nevyplatí

Dokument vydaný Vatikánem působí podle některých odborníků zmatečně. A to především proto, že nikdo neví, kolik je homosexuálů v samotné církvi. "Instrukce vůbec nic neříkají o orientaci. Místo toho odkazují pouze na homosexuální tendence, které podle současného církevního vnímání homosexuality mohou být změněny," vysvětlil BBC John Allen z britského katolického deníku.

Představitel katolické církve v Kalifornii Thomas Reese připomněl, že zatímco veřejná debata o sexuálních skandálech a homosexualitě se vede ve Spojených státech a Evropě, v Latinské Americe a Africe se o tom vůbec nehovoří. "V těchto oblastech lidé vůbec odmítají přiznat svoji orientaci. Biskupové by pak těžko přivítali dokument, který by naznačil jakoukoliv otevřenost církve vůči homosexuálům," říká Reese. " V Africe by taková otevřenost vedla k útokům ze strany muslimských duchovních a v Latinské Americe by se začali prosazovat církevní fundamentalisté."

#reklama

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy