Za atentátem na papeže "stála Moskva"

Red Zah, Reuters
2. 3. 2006 12:45
Řím - Italská parlamentní komise dospěla k názoru, že atentát na papeže Jana Pavla II. v roce 1981 naplánovali sovětští vůdci.
Papež Jan Pavel II. Agçovi odpustil. Nikdy však neuvěřil, že by Agça naplánoval atentát sám.
Papež Jan Pavel II. Agçovi odpustil. Nikdy však neuvěřil, že by Agça naplánoval atentát sám. | Foto: Max Rossi

Italská parlamentní komise vedená senátorem Paolem Guzzantim z Berlusconiho vládní strany Forza Italia nyní přichází s novou zprávou o událostech z 13. května 1981.

"Atentát na papeže Jana Pavla II nařídili sovětští vůdci," tvrdí zpráva.

Vychází prý z informací bývalého knihovníka v ústředí KGB Vasilije Mitrochina, který se v roce 1992 přestěhoval do Británie a fotografických důkazů z místa činu.

Motiv nejasný

Mehmet Ali Agça vystřelil na náměstí svatého Petra v Římě na papeže Jana Pavla II. a vážně ho zranil. Bezprostředně po atentátu byl zatčen a posléze přímo v Itálii odsouzen k doživotnímu trestu.

Agça měl zabít papeže z popudu bulharské tajné služby, která celý útok naplánovala na žádost Moskvy.

Již v roce 1986 soud zkoumal, zda byl Agça skutečně bulharskou tajnou službou najat, spojení se však nepodařilo prokázat. 

V roce 2002 papež Bulharsko od jakékoli souvislosti s atentátem očistil. 

Mehmet Ali Agça, který si za atentát na papeže Jana Pavla II. a další zločiny odseděl v tureckém vězení 25 let se dostane na svobodu až v roce 2010
Mehmet Ali Agça, který si za atentát na papeže Jana Pavla II. a další zločiny odseděl v tureckém vězení 25 let se dostane na svobodu až v roce 2010 | Foto: Reuters/Fatih Saribas

Papež odpustil, ale neuvěřil

Pouhé čtyři dny po atentátu papež tehdy třiadvacetiletému Agçovi odpustil a později ho i navštívil ve vězení. Nikdy neuvěřil, že by Agça naplánoval atentát sám.

Již v té době, kdy se východní blok začínal hroutit a polský papež se jasně přidal na stranu hnutí Solidarita, bylo dost pravděpodobné, že plán vypracovala Moskva. 

Mehmet Ali Agça, který si za atentát na papeže Jana Pavla II. a další zločiny odseděl v italském a v tureckém vězení 25 let, se dostane na svobodu až v roce 2010. Tomuto rozhodnutí však předcházelo Agçovo propuštění z istanbulského vězení, "útěk" z nemocnice z obav před povinnou vojenskou službou a opětovné zadržení.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Haftarovy síly získaly zpět klíčové město na západě Libye

Síly odštěpenecké vlády polního maršála Chalífy Haftara se v neděli opětovně zmocnily klíčového města na západě Libye, které bylo od května pod kontrolou jednotek podporujících libyjskou vládu uznávanou OSN. S odvoláním na mluvčího Haftarovy armády (LNA) o tom dnes informuje agentura AP.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu ve snaze dobýt metropoli Tripolis a svrhnout tamní vládu Fáize Sarrádže. Tu uznává OSN a podporuje ji mimo jiné Turecko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy