Padne papežský zákaz antikoncepce?

Lenka Málková
16. 2. 2006 13:30
Paříž - Posíleni papežskou "encyklikou lásky", francouzští křesťanští intelektuálové žádají Vatikán o zrušení zákazu antikoncepce.
Foto: Reuters

Biskup Francis Deniau v nejnovějším vydání časopisu Le Pelerin vyslovil naději, že nová encyklika papeže Benedikta XVI. "Bůh je láska" by mohla otevřít dveře k projednávání ožehavých otázek, jako jsou potraty či užívání antikoncepce.

Církev změnu potřebuje a očekává

Socioložka Catherine Gremionová, spoluautorka knihy Církev a početí - nutnost změny, s tímto návrhem souhlasí. Nejdůležitější papežský spis podle ní neodsuzuje "manželské páry, kteří nežijí v souladu s křesťanským učením", což je důležitý krok naznačující změnu.

Benedikt XVI. se přitom ještě v listopadu vyslovil pro dodržování zákazu antikoncepce a alternativní používání přírodních metod.

Zákaz vydal v roce 1968 papež Pavel VI. rovněž prostřednictvím své encykliky. Pohlavní styk v ní "definoval" jako krok k zázraku stvoření a jakékoliv metody tomuto bránící přísně odsoudil. Mnoho katolíků však jeho rozhodnutí ihned zpochybnilo a dodnes s ním nesouhlasí.

Papežova encyklika vzbuzuje naději

Minulý rok zvolený papež Benedikt XVI ve své encyklice mimo jiné napsal, že církev již dlouhodobě odmítá tělesné požitky, nicméně erotická láska a láska k sobě samému s láskou tělesnou přímo souvisí.

Spis byl proto velmi dobře přijat právě kvůli jeho relativně liberálnímu postoji, což viditelně kontrastuje s bývalým působením současného papeže jako hlavy Kongregace pro doktrínu víry.

Francouzský biskup Deniau se proto nevzdává naděje a upozorňuje, že papežská komise již v roce 1966 Pavla VI. vyzvala k povolení antikoncepce. "Závěry analýzy, která v roce 1966 zákaz antikoncepce nedoporučila, jsou v dnešní době hodné zájmu. Mělo by se o nich opět debatovat," dodal.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Haftarovy síly získaly zpět klíčové město na západě Libye

Síly odštěpenecké vlády polního maršála Chalífy Haftara se v neděli opětovně zmocnily klíčového města na západě Libye, které bylo od května pod kontrolou jednotek podporujících libyjskou vládu uznávanou OSN. S odvoláním na mluvčího Haftarovy armády (LNA) o tom dnes informuje agentura AP.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu ve snaze dobýt metropoli Tripolis a svrhnout tamní vládu Fáize Sarrádže. Tu uznává OSN a podporuje ji mimo jiné Turecko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy