Singapur - Americký prezident Barack Obama a další vůdci světa se na víkendovém asijském fóru APEC shodli na tom, že o ochraně klimatu se jen tak neshodnou.
Politickou dohodu a závaznou smlouvu ohledně ochrany klimatu podle nich musí svět odsunout na mnohem později, než na původně plánované setkání v Kodani v prosinci tohoto roku.
"Byla tu všeobecná shoda podpořit to, co navrhl premiér Rasmussen, což bylo před dvěma roky. Kodaň by měla být prvním krokem v procesu vedoucímu k mezinárodně právně závaznému dokumentu," řekl vyjednávač USA Michael Froman v odvolávce na autora návrhu, dánského premiéra Larse Loggeho Rasmussena.
Dokument, jenž by měl být v Kodani podepsán, má navázat na Kjótský protokol o snižování vypouštění skleníkových plynů, který platí do roku 2012.
Froman dále prohlásil, že o plnohodnotném mezinárodně závazném dokumentu se bude jednat dál. Mohl by být tématem rozhovorů na dalším setkání příští rok v Mexiku.
Americký prezident Barack Obama už minulé pondělí prohlásil, že summitu v Kodani se účastní v případě, že budou účastníci blízko dohody a že jeho přítomnost bude moci k této dohodě přispět.
To tedy nyní vypadá velmi nereálně.
Summit v Kodani se bude konat od 7. do 18. prosince a USA v minulosti "vyjádřily naději", že se zde podaří dospět k rámcové dohodě. Kodaňská dohoda musí být připravena tak, aby mohla vstoupit v platnost 1. ledna 2013.
"Prezident hovořil o důležitosti dosáhnout úspěchu v Kodani", zopakoval po víkendových schůzkách Froman, ale definice tohoto úspěchu zůstala stejně nejasná, jako před týdnem.
Jedním z pozitivních očekávání je, že by všech 191 zemí, zapojených do summitu v Kodani, mělo podepsat rámcovou dohodu zahrnující klíčové ingredience - jak financovat a koordinovat úsilí v bitvě s klimatickými změnami. Druhý krok, uzavření dohody ohledně snížení uhlíkových emisí, by pak byl předmětem dalších jednání.
Bývalý viceprezident Al Gore a další ekologičtí aktivisté ovšem nyní na Obamu naléhají, aby Amerika v Kodani vyslala silný signál ohledně toho, že na uzavření globální dohody trvá.
Ve vzduchu visí rovněž příslib APEC, že by se energetické výdaje asijských zemí měly snížit o 25 % do roku 2030.