Smlouva o klimatu prý nebude. Za rok, říkají politici

Roman Gazdík
7. 11. 2009 14:05
Jednání v Kodani údajně přinesou pouze politickou deklaraci
Recept na boj s klimatickými změnami zatím dle aktivistů "kuchaři" Barack Obama a Dmitrij Medveděv nenašli
Recept na boj s klimatickými změnami zatím dle aktivistů "kuchaři" Barack Obama a Dmitrij Medveděv nenašli | Foto: Reuters

Barcelona - Měla to být nejambicióznější závazná celosvětová smlouva. Místo ní však možná přijde jen politická deklarace a dohoda o další dohodě. Řeč je o prosincových klimatických jednáních OSN v dánské Kodani.

Roku 2012 skončí platnost Kjótského protokolu. Ten byl první mezinárodní smlouvou o omezení produkce skleníkových plynů, která obsahovala konkrétní závazky. Před dvěma lety pak státníci na Bali odsouhlasili, že navazující - a mnohem ambicióznější - dohoda má být doladěna nejpozději v Kodani.

Poslední "předkodaňská" klimatická jednání však v pátek v podvečer skončila v Barceloně pesimisticky a podle vyjádření některých politiků i zástupců OSN v Kodani k průlomu nedojde.

Místo toho je prý možné očekávat jen rámcovou politickou dohodu s tím, že nástupce Kjótského protokolu bude - podle různých zdrojů - sjednán v horizontu několika měsíců až jednoho roku.

Dohoda až za rok?

"Myslím si, že na dohodě, kterou chceme v prosinci uzavřít, je důležité to, že přestože může jít o politickou dohodu, musí vést skrze velice jasně daný harmonogram k právně závazné dohodě," prohlásil v Barceloně britský ministr pro klimatické změny Ed Miliband.

Nové odhady o stoupání hladiny oceánů ve srovnání s dřívějším odhadem Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
Nové odhady o stoupání hladiny oceánů ve srovnání s dřívějším odhadem Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). | Foto: WWF

"Chci to říct velmi jasně: Domnívám se, že dohoda, která neobsahuje žádná čísla, není skvělou dohodou. Ve skutečnosti je to zcela nedostačující dohoda," dodal.

Ještě v polovině října byl přitom Miliband optimistický. Mezitím se však připojil k dalším skeptikům. Pochybnosti o ambicióznosti kodaňské dohody už vyjádřili německá kancléřka Angela Merkelová, dánský premiér Lars Loekke Rasmussen nebo šéf Evropské komise José Manuel Barroso.

Skeptičtí jsou dokonce i hlavní lobbisté za "nové Kjóto" - generální tajemník OSN Pan Ki-mun a výkonný sekretář Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) Yvo de Boer.

"Nemyslím si, že můžeme v Kodani dosáhnout právně závazného dokumentu," prohlásil de Boer v Barceloně. "Myslím, že ho můžeme očekávat během následujícího roku."

Podle něj přesto do Kodaně zamíří nejméně 40 hlav států.

Jednání stojí

Svět se ale není schopen dohodnout ani na množství snížení emisí skleníkových plynů, které dle Mezivládního panelu OSN pro klimatické změny (IPCC) způsobují globální oteplování, ani na tom, jakým způsobem financovat adaptaci i boj s klimatickými změnami v rozvojových státech. Ty si drahé technologie a emisní škrty nemohou dovolit.

Ledu v Arktidě ubývá rychleji, než předpokládaly prognózy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
Ledu v Arktidě ubývá rychleji, než předpokládaly prognózy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). | Foto: WWF

Podle odborníků může průlom nastat pouze, pokud se na ambiciózních závazcích dohodnou USA a EU, teprve po nich se připojí významní znečišťovatelé třetího světa jako Čína, Indie, Brazílie nebo Indonésie.

Evropská unie slibuje snížit vlastní emise o 20 až 30 procent do roku 2020, na nedávném summitu v Bruselu se však špičky Unie nedohodly, kolik peněz jsou ochotny rozvojovým zemím na boj s klimatem poskytnout.

Naopak Obamova administrativa nechce opakovat, co se stalo s Kjótským protokolem, ke kterému se USA připojily, ale Kongres ho odmítl ratifikovat.

Barack Obama tak čeká na výsledek debaty amerických zákonodárců. Návrh zákona na omezení emisí v USA má problémy v Senátu a jasno zřejmě nebude dříve než za několik měsíců.

Rozčarováni nynější situací jsou zástupci rozvojových zemí.

Chudé země kritizují

"Když jsme před dvěma lety opouštěli Bali, všichni jsme očekávali, že se shodneme na legálně závazné smlouvě, která na tuto naléhavou situaci zareaguje," řekl BBC Selwin Hart z Barbadosu zastupující Alianci malých ostrovních států.

Politickou deklaraci jsme dostali už na Bali, říkají aktivisté
Politickou deklaraci jsme dostali už na Bali, říkají aktivisté | Foto: Reuters

Skupina Afrických zemí se dokonce před Barcelonou přestala účastnit jednání takzvané Pracovní skupiny pro Kjótský protokol, která jedná o dalším období.

I aktivisté požadují, aby z Kodaně vzešla právně závazná dohoda s jasnými čísly.

"Ta prohlášení (že Kodaň přinese pouze politickou deklaraci - pozn. red.) považujeme za odvádění pozornosti od reálné práce a snižování očekávání. Někteří veteráni tvrdí, že podobná situace byla měsíc před dohodnutím Kjótského protokolu - slabý text a nízká očekávání - a nakonec se to dotáhlo," řekla z Barcelony Aktuálně.cz Kateřina Husová z Centra pro dopravu a energetiku.

"Trváme na tom, že z Kodaně musí vyjít právně závazný text pokrývající všechny oblasti akčního plánu z Bali. Politická dohoda nestačí, taková už byla před dvěma lety," dodává Husová.

 

Právě se děje

Další zprávy