15. 4. 2013 19:44
Spolu s vlajkou ji tam hodila čtveřice ekologických aktivistů
Čtveřice vysekala do ledu díru a vhodila do ní vlajku a petici za zákaz těžby ropy v oblasti. | Foto: Greenpeace.org

Oslo - Ekologičtí aktivisté umístili na mořské dno u Severního pólu vlajku. Chtěli tak vyzvat k ochraně regionu.

Čin ochránců přírody je podle agentury Reuters v protikladu s obdobnou akcí Ruska, které v rámci symbolického teritoriálního nároku položilo titanovou ruskou vlajku na témže místě v roce 2007.

Čtveřice aktivistů, kterou podporovalo ekologické hnutí Greenpeace, během víkendu vysekala díru do ledu na severním pólu a do oceánských vod vhodila vlajku spolu se schránkou ze skla a titanu, ve které byla petice žádající zákaz těžby v polární oblasti s takřka třemi miliony podpisů.

Greenpeace původně zamýšlelo vlajku do více než čtyřkilometrové hloubky spustit na laně, mráz ale tento záměr překazil.

"Tající led je katastrofou, a ne příležitostí pro zisky," prohlásil americký herec Ezra Miller, který byl jedním ze čtyř aktivistů, kteří se na severní pól vydali. Čin ochránců přírody podporuje například jihoafrický arcibiskup a nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu.

V Arktidě se podle amerických odhadů nachází 15 procent dosud neobjevených světových zásob ropy a 30 procent neobjevených zásob plynu. To vyvolává obavy, že by v této odlehlé a nedotčené oblasti mohla vypuknout takzvaná ledová těžební horečka.

Rusové na mořském dně na severním pólu pomocí ponorky umístili vlaječku v roce 2007. Tímto aktem symbolicky učinili nárok na ropné a minerální zdroje mezi svým pobřežím a severním pólem. Území v arktické oblasti totiž považují za součást kontinentálního šelfu, tedy za součást ruského teritoria.

V roce 2012 zaznamenala Arktida rekordní tání, rozsah ledu byl nejmenší od 70. let 20. století, kdy se s měřeními začalo. Některé studie tvrdí, že led by tam mohl během letních měsíců zcela roztát do roku 2050.

před 43 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.