Na dně Severního pólu leží petice za zákaz těžby ropy

ČTK ČTK
15. 4. 2013 19:44
Spolu s vlajkou ji tam hodila čtveřice ekologických aktivistů
Čtveřice vysekala do ledu díru a vhodila do ní vlajku a petici za zákaz těžby ropy v oblasti.
Čtveřice vysekala do ledu díru a vhodila do ní vlajku a petici za zákaz těžby ropy v oblasti. | Foto: Greenpeace.org

Oslo - Ekologičtí aktivisté umístili na mořské dno u Severního pólu vlajku. Chtěli tak vyzvat k ochraně regionu.

Čin ochránců přírody je podle agentury Reuters v protikladu s obdobnou akcí Ruska, které v rámci symbolického teritoriálního nároku položilo titanovou ruskou vlajku na témže místě v roce 2007.

Čtveřice aktivistů, kterou podporovalo ekologické hnutí Greenpeace, během víkendu vysekala díru do ledu na severním pólu a do oceánských vod vhodila vlajku spolu se schránkou ze skla a titanu, ve které byla petice žádající zákaz těžby v polární oblasti s takřka třemi miliony podpisů.

Greenpeace původně zamýšlelo vlajku do více než čtyřkilometrové hloubky spustit na laně, mráz ale tento záměr překazil.

"Tající led je katastrofou, a ne příležitostí pro zisky," prohlásil americký herec Ezra Miller, který byl jedním ze čtyř aktivistů, kteří se na severní pól vydali. Čin ochránců přírody podporuje například jihoafrický arcibiskup a nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu.

V Arktidě se podle amerických odhadů nachází 15 procent dosud neobjevených světových zásob ropy a 30 procent neobjevených zásob plynu. To vyvolává obavy, že by v této odlehlé a nedotčené oblasti mohla vypuknout takzvaná ledová těžební horečka.

Rusové na mořském dně na severním pólu pomocí ponorky umístili vlaječku v roce 2007. Tímto aktem symbolicky učinili nárok na ropné a minerální zdroje mezi svým pobřežím a severním pólem. Území v arktické oblasti totiž považují za součást kontinentálního šelfu, tedy za součást ruského teritoria.

V roce 2012 zaznamenala Arktida rekordní tání, rozsah ledu byl nejmenší od 70. let 20. století, kdy se s měřeními začalo. Některé studie tvrdí, že led by tam mohl během letních měsíců zcela roztát do roku 2050.

 

Právě se děje

Další zprávy