Kaddáfího vzkaz četl majitel televize: Nedejte jim ropu

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 9. 2011 17:59
Kaddáfího věrní zaútočili na ropné zařízení, 15 mrtvých
Povstalecké kontrolní stanoviště.
Povstalecké kontrolní stanoviště. | Foto: Reuters

Rás Lanúf - Svržený libyjský vůdce Muammar Kaddafí vyzval Libyjce, aby se nevzdávali těm, kdo podle něj kolonizují zemi.

Uvedl to v prohlášení, které přečetl majitel syrské televizní stanice Ar-Raj. Kaddáfí se prostřednictvím této televizní stanice vyjadřoval k vývoji v Libyi a kolem ní i dříve.

Podle majitele televize Džabúrího se měl Kaddáfí původně během svého vystoupení objevit mezi "bojovníky a lidem, kteří vedou boj z libyjského území, a nikoli z Venezuely, Nigeru nebo odkudkoli jinud". Televize měla odvysílat projev "vůdce bojovníků", v noci na dnešek, odvysílání ale bylo odloženo, prý z bezpečnostních důvodů.

Niger je jednou ze zemí, o které se spekulovalo v souvislosti s možnými plány Kaddáfího na útěk z Libye.

Útok na ropné zařízení

Vojenské jednotky, které zůstávají věrny svrženému libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu, zaútočily na významnou ropnou rafinérii u pobřežního města Rás Lanúf, kontrolovanou povstalci.

Podle svědků, na něž se odkazuje agentura Reuters, Kaddáfího muži při útoku zabili nejméně patnáct strážných a další dva lidi zranili.

"Okolo deváté ráno směrem od Syrty (která zůstává v područí Kaddáfího) přijela kolona čtrnácti nebo patnácti aut. Pak jsme se ocitli pod palbou," řekl Reuters zaměstnanec rafinérie Ramadán Abdal Kádir. On sám byl postřelen do nohy.

Bojovníci Přechodné národní rady ale útok odrazili. Poškozena byla pouze hlavní brána. Oběti útoku viděli novináři v místní nemocnici, kam byli převezeni i ranění. Popisují, že na tělech byla patrná střelná zranění.

Rafinérie není v plném provozu a v době útoku v ní bylo asi šedesát zaměstnanců.

Útok přišel pouhých několik hodin poté, co předseda přechodné rady Mahmúd Džibríl oznámil, že se na blíže nespecifikovaném místě podařilo obnovit těžbu a brzy se přidají další rafinerie.

Veškerá libyjská těžba byla zastavena v březnu, kdy protesty obyvatelstva přerostly v občanskou válku.

Baní Valíd se nevzdává

Boje o poslední vzdorující města Baní Valíd a Kaddáfího rodnou Syrtu dále pokračují. Podle informací povstalců kladou Kaddáfího jednotky v Baní Valíd tuhý odpor. V Syrtě už ale prý prohrávají.

Mezitím přišla zpráva o tom, že z Libye uprchl do Nigeru Kaddáfího syn Saadí. Tamní vláda, stejně jako ta alžírská, jež už dříve přijala Kaddáfího ženu a tři děti, Saadího přijala z humanitárních důvodů, ale zopakovala, že bude respektovat zatykače vydané Mezinárodním trestním soudem (MTS) a stíhané osoby případně vydá. 

MTS vydal zatykač na Muammara Kaddáfího, jeho syna a pravou ruku Saífa Isláma a šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího pro podezření z páchání zločinů proti lidskosti. Všichni tři jmenovaní se ale zdržují neznámo kde.

Mezi povstalci roste napětí, brutalita a rasismus

Přechodná národní rada se zatím stále marně snaží po zuby ozbrojené polovojenské jednotky pevně semknout a získat nad nimi kontrolu.

S tím, jak slábne nepřítel, sílí mocenské boje mezi jednotlivými frakcemi povstaleckých jednotek, které dosud sjednocoval pouze společný cíl svrhnout diktátora.

Americká televize CNN v pondělí informovala o otevřených střetech mezi povstalci. Dvě bandy ozbrojenců se přely o to, kdo povede boj s Kaddáfího věrnými o město Baní Valíd. Bojovníci z obou skupin si nadávali, strkali se a vzduchem dokonce létaly i kameny. Pak ale někdo z přítomných začal střílet do vzduchu a situace se uklidnila. Jedna ze skupin pak frontu opustila.

Nejedná se o první podobný případ a známky o nízké morálce a absenci velitelských struktur znervózňují Severoatlantickou alianci, která neustává s leteckou podporou povstaleckých jednotek.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v pondělí oznámil, že ohrožení libyjských civilistů trvá, a tak budou pokračovat i alianční letecké operace. Po ukončení bojů se ale NATO podle Rasmussena stáhne. 

Zbraní je v Libyi víc než dost. Dostávali je všichni, kdo chtěli bojovat.
Zbraní je v Libyi víc než dost. Dostávali je všichni, kdo chtěli bojovat. | Foto: Reuters

Předseda Přechodné národní rady Mahmúd Džibríl prohlásil, že práce na sestavení nové vlády začnou, hned jak bude osvobozena celá Libye, a vyzval k přijetí opatření, jež povedou ke sjednocení všech ozbrojenců pod křídly přechodné rady.

To ale odmítá mluvčí nové armádní komise v Tripolisu Anís Šaríf. "Nenecháme si rozkazovat od Džibríla," řekl rozhodně v rozhovoru pro CNN.

Spolu s narůstajícím napětím mezi jednotlivými frakcemi povstalců mezinárodní společenství s obavami sleduje, jak ozbrojenci nakládají se zajatci.

Mnohdy jsou totiž lidé zatýkáni jen proto, že do Libye přišli na pozvání Kaddáfího za prací, nebo pro svou barvu pleti. Humanitární organizace navíc upozorňují, že je povstalci drží bez soudu v nedůstojných podmínkách.

 

Právě se děje

Další zprávy