Paříž – Jeho snem bylo postavit na předměstí Aleppa továrnu a vyrábět tradiční syrské mýdlo. Brutální občanská válka ho ale donutila plány změnit. Samir Constantini dnes vede továrnu na mýdlo nedaleko Paříže.
Pokračovat v tradici mu pomáhá Hassan Harastini, který se umění naučil od svého otce a z Aleppa do Evropy uprchl kvůli válce. "Už jsme tam nemohli dál pracovat kvůli ostřelování a únosům," svěřil se agentuře AFP, zatímco tisíce kilometrů od svého domova suší bloky voňavého artiklu.
Evakuace Aleppa
Evakuace východního Aleppa začala minulý čtvrtek a nejméně dvakrát byla pozastavena. Syrská armáda tento čtvrtek večer po týdnu evakuace oznámila, že celé město - o které bojovala s protivládním povstalci - je opět pod kontrolou Damašku. Z Aleppa údajně odjely i poslední evakuační konvoje. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže bylo evakuováno více než 30 000 lidí. Jedná se především o povstalecké bojovníky a jejich rodinné příslušníky. Jsou odváženi do provincie Idlib, která je z části pod kontrolou rebelů. Některé skupiny pokračují dál do Turecka. V rámci dohody probíhá také evakuace šíitských vesnic Fúa a Kefrája v Idlibu, jejichž obyvatelé jsou naopak odváženi do západního Aleppa, které ovládá vláda prezidenta Bašára Asada.
Jeho umění míchání vonných olejů a výroby hydratačních čisticích prostředků tak přežilo i válečnou vřavu, která v Sýrii neutichá. Mýdlo nesoucí název Alepia vyráběné ve Francii si může díky němu koupit kdokoliv na světě.
"Míval jsem spoustu zákazníků v Sýrii, ale také v zahraničí, například v Itálii, Francii, Německu, Koreji, Japonsku, Číně nebo v zemích Perského zálivu," vzpomíná obchodník Constantini. Než začal tradiční aleppský artikl vyrábět, ze Sýrie jej už od roku 2004 vyvážel. Když se mu nepodařilo otevřít vlastní továrnu v Aleppu, odjel do Evropy a vybudoval ji na francouzské půdě.
"Byl jsem obyčejný člověk, který miluje svou práci a svou rodinu. Je to ta jediná profese, kterou umím už 35 let," dodává na vysvětlenou.
Jednou se vrátím
Přestože mýdlo teď vyrábí na území Francie, stále využívá tisíce let starou rodinnou recepturu. A je na to náležitě pyšný. "Moje know-how přežije navzdory tomu, co se v Sýrii děje."
V okolí Aleppa se před válkou nacházelo na 50 míst, kde se tradiční mýdlo vyrábělo. Prakticky všechny výrobny byly zničeny při bombardování.
Aleppo soap finds sanctuary far from the ruined city whose elegant souks made the coveted green bars for centuries https://t.co/TUmePFUQSv pic.twitter.com/4SPmW7SscC
— AFP news agency (@AFP) December 22, 2016
Sám Constantini tvrdí, že se jednou zpátky do Sýrie určitě vrátí. Nějakou dobu to ale pravděpodobně ještě potrvá. Zatím z jeho domoviny lidé spíš odcházejí.
V Aleppu od minulého čtvrtka probíhala týden evakuace civilistů a povstalců, kteří před čtyřmi lety obsadili východní část města. Syrská armáda tento týden - po týdnu evakuace - oznámila, že má opět pod kontrolou celé město. Z Aleppa údajně odjely i poslední evakuační konvoje.