Muž, který měl nastražit bombu v Lyonu, přísahal na věrnost Islámského státu

ČTK ČTK
30. 5. 2019 17:30
Muž podezřelý z nastražení výbušného zařízení v centru východofrancouzského města Lyonu vyšetřovatelům řekl, že přísahal věrnost teroristické organizaci Islámský stát (IS). S odvoláním na svůj zdroj z vyšetřování o tom ve čtvrtek informovala agentura AFP. Exploze podomácku vyrobené bomby minulý pátek lehce zranila třináct lidí.
Policisté zasahovali v Lyonu.
Policisté zasahovali v Lyonu. | Foto: Reuters

Čtyřiadvacetiletý Alžířan Muhammad Hišám M. se již ve středu přiznal, že balíček na ulici v lyonském centru nastražil. V souvislosti s činem zadržela francouzská policie celkem čtyři lidi, podle AFP kromě hlavního podezřelého skončili ve vazbě také jeho bratr a rodiče. Zatímco otce a matku dnes policisté propustili, oba bratři zůstávají ve vazbě.

Podle francouzských médií Muhammad Hišám M. nastražení výbušného zařízení na ulici plánoval již od dubna. Na jeho počítači se našly dokumenty, z kterých vyšetřovatelé údajně vyvozují, že obdivoval teroristickou organizaci Islámský stát. Vyhledával si také extremistické stránky a návody na výrobu bomb. Prokuratura zatím žádnou z těchto informací oficiálně nepotvrdila.

Pachatel minulý pátek výbušninu odložil v centru Lyonu před pekařství na pěší zóně. Bezpečnostní kamery zachytily muže s kšiltovkou a slunečními brýlemi, který na místo dotlačil kolo a odložil balíček. Kromě výbušniny v něm byly také šrouby a kovové kuličky. Policisté muže vypátrali po třech dnech.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy