V Lyonu vybuchla nastražená bomba, zranila třináct lidí. Podezřelý mladík je na útěku

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2019 19:20
V centru francouzského města Lyon v pátek explodovala zřejmě podomácku vyrobená bomba. Při explozi utrpělo lehká zranění třináct lidí. Případ vyšetřuje protiteroristické oddělení pařížské prokuratury, čin ale zatím za terorismus označen nebyl.
Policisté v Lyonu.
Policisté v Lyonu. | Foto: Reuters

Policie zveřejnila zrnitou fotografii muže, který před jedním z místních pekařství balíček s výbušninou zanechal. Podezřelý měl na sobě sluneční brýle, černé tričko s dlouhým rukávem a světlé kraťasy a vedl jízdní kolo. Policejní zdroj agentuře AFP sdělil, že hledanému je kolem 30 let. Policie se obrátila na občany, aby jí v pátrání po dotyčném pomohli. Varovala, že může jít o nebezpečnou osobu. Neví se, zda je či není ozbrojená.

"V Lyonu máme poměrně rozsáhlé monitorování ulic kamerami. Je (na jejich záběrech) vidět osoba přijíždějící a odjíždějící na kole a také zřejmě budeme mít svědky, což by mohlo vyšetřování posunout kupředu," řekl novinářům po návratu z Japonska starosta Lyonu a bývalý ministr vnitra Gérard Collomb. Svědeckých oznámení zatím policie prověřuje několik desítek.

Případ začalo vyšetřovat protiteroristické oddělení pařížské prokuratury. Čin ale zatím za terorismus označen nebyl. Prokurátor Rémy Heitz, který je pověřený případem, sdělil, že k činu se zatím nikdo nepřihlásil.

"Je ještě příliš brzy na to říci, zda lze tento čin označit za teroristický útok," řekla v pátek večer francouzská ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová.

Podezřelý balíček vybuchl v pátek na pěší ulici Victora Huga plné obchodů a restaurací okolo 17:30 SELČ. Mezi lidmi, které bomba obsahující hřebíky a šrouby zranila, je podle agentury AFP devět žen, včetně desetileté dívky, a čtyři muži. Většina z nich byla zraněna sklem z chladicího pultu, který exploze roztříštila. Jedenáct ze 13 zraněných bylo hospitalizováno, jejich zranění jsou ale pouze lehká, podle Collomba "zasaženy byly dolní končetiny".

Podle zdroje AFP byla náplň výbušniny v balíčku poměrně slabá, a tak nezpůsobila větší škody. Média uvedla, že součástí nálože byly v přiložené tašce kovové předměty. Výbušnina byla odpálena na dálku. Stanice BFMTV informovala, že na místě exploze byly nalezeny stopy peroxidů acetonu, které jsou známé svou výbušností. Na zmíněné tašce podle BFMTV byly nalezeny stopy DNA, zda patří pachateli, ale jasné není.

Podle svědků citovaných listem Le Figaro zanechal neznámý muž před jednou z místních pekáren balíček a odešel. Asi deset minut poté předmět explodoval. Jeden ze svědků, který seděl na terase několik set metrů vzdálené kavárny, popsal hlasitou explozi, po níž následovala ještě jedna menší. "Pak bylo vidět, že všichni utíkají směrem k náměstí," řekl Le Figaro.

Zvýšená bezpečnostní opatření

Francie nezažila útok za pomoci nastraženého balíčku od prosince 2007, kdy se terčem stala jedna advokátní kancelář a dosud neobjasněný útok si vyžádal jednoho mrtvého a jednoho zraněného, připomněla AFP. Ale od přestřelky ve Štrasburku z loňského prosince, která si vyžádala pět mrtvých a 11 zraněných, platí ve Francie posílená bezpečnostní opatření, což svědčí o tom, že v očích úřadů teroristická hrozba trvá.

Prezident Emmanuel Macron označil incident za útok bez obětí na životech. "Jsou tam zranění lidé a já bych proto pochopitelně rád věnoval myšlenku zraněným, jejich rodinám," dodal Macron v rozhovoru na videokanálu YouTube.

Úřady v souvislosti s výbuchem posílily bezpečnostní opatření na veřejných místech. Mezi prvními zpřísnila policie bezpečnost pátečního koncertu britského zpěváka Eda Sheerana na lyonském fotbalovém stadionu.

Premiér Edouard Philippe kvůli útoku zrušil svou účast na večerním předvolebním mítinku Macronovy strany, který je posledním dílem kampaně před nedělními volbami do Evropského parlamentu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy