Ve Francii zatkli dva muže, podezírají je z bombového útoku v Lyonu

ČTK ČTK
27. 5. 2019 14:00
Francouzská policie po třech dnech dopadla a zatkla muže podezřelého z výbuchu v centru Lyonu. Oznámil to v pondělí ministr vnitra Christophe Castaner. Jde o 24letého studenta informatiky, který byl umístěn do vazby. Je podezřelý, že v pátek večer zranil 13 lidí a použil pravděpodobně podomácku vyrobenou bombu.
Policejní operace v Oullins u Lyonu.
Policejní operace v Oullins u Lyonu. | Foto: Reuters

Lyonský starosta Gérard Collomb ohlásil krátce po Castanerově oznámení zadržení druhého podezřelého, který je podle televizní stanice BFMTV příbuzný prvního zatčeného. Pařížská prokuratura oznámila, že oba jsou alžírské národnosti.

Castaner na Twitteru poděkoval protiteroristické jednotce, která se na pátrání po pachateli podílela spolu s policií a tajnou službou. Kde byl podezřelý zadržen, z tweetu není jasné.

První muž byl zadržen dopoledne těsně před desátou hodinou v 7. lyonském obvodu, když vystupoval z autobusu. Policie o něm neměla záznam. Podle BFMTV se policisté na muže zaměřili už v neděli, ale vyčkávali, až vyjde z domova, protože měli podezření, že by mohly být v bytě výbušniny.

Důvodem zatčení jeho příbuzného je podle televize snaha získat o hlavním podezřelém více informací o jeho zvycích a kontaktech. Prokuratura druhého zatčeného označila za středoškoláka z rodinného okruhu prvního muže.

Motiv útoku zůstává nejasný a BFMTV má informace, že hlavní podezřelý s vyšetřovateli příliš nespolupracuje.

K útoku se nikdo nepřihlásil a vyšetřovatelé vyslechli mnoho svědků. Útok byl spáchán před pekařstvím a prověřovaly se stopy DNA, které pachatel na místě zanechal. K výrobě bomby posloužil podle všeho peroxid acetonu (TATP), což je nestabilní a podomácku vyrobitelná výbušnina. V březnu 2016 v Bruselu a v roce 2015 v Paříži tuto látku použili islamisté při atentátech.

V Lyonu pachatel výbušninu odložil před pekařstvím na pěší zóně v centru města. Bezpečnostní kamery zachytily maskovaného muže, který na místo dotlačil kolo a odložil balíček. Pak se z dosahu kamer vzdálil. Do vyšetřování se zapojilo 90 policistů a 30 policejních techniků.

Případ se vyšetřuje jako pokus o vraždu s možnými teroristickými pohnutkami, spáchaný za denního světla a s použitím výbušniny schopné zasáhnout velké množství lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy