Muslimy ve Středoafrické republice systematicky vyvražďují

ČTK ČTK
7. 3. 2014 13:25
Upozornil na to komisař OSN pro uprchlíky. Domovy už musely opustit statisíce lidí
Příslušník středoafrické křesťanské milice anti-balaka v metropoli Bangui.
Příslušník středoafrické křesťanské milice anti-balaka v metropoli Bangui. | Foto: Reuters

Bangui - V západních částech Středoafrické republiky jsou systematicky vyvražďováni muslimové.

Pomalost, s níž na tamní situaci reaguje svět, může znamenat smrt dalších tisíců civilistů, varoval ve čtvrtek v Radě bezpečnosti OSN vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

Kvůli střetům středoafrických křesťanů s tamními muslimy ze země uprchly tisíce muslimů.

Systematické vyvražďování trvá měsíce

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pondělí požádal o vyslání 10 000 vojáků a 1820 policistů do Středoafrické republiky. Nyní je tam 4000 členů sboru Africké unie a asi 2000 francouzských vojáků.

Systematické vyvražďování muslimů podle Guterrese začalo v prosinci. "Desítky tisíc jich ze země odešly, většina z těch, kteří zůstali, žijí v trvalém ohrožení," sdělil.

Rada bezpečnosti se sešla, aby posoudila Pan Ki-munovo doporučení posílit síly OSN ve Středoafrické republice na 12 000 lidí. Zřejmě Francie připraví text nové rezoluce a podle diplomatických zdrojů, které citovala stanice Al-Džazíra, by mohlo být vyslání posil odhlasováno do konce března.

Francouzští vojáci ve Středoafrické republice.
Francouzští vojáci ve Středoafrické republice. | Foto: Reuters

Šéf mírových sil OSN Hervé Ladsous řekl, že oddíly budou k vyslání připraveny do půl roku a že celý kontingent zahrne i ty intervenční jednotky, které v zemi působí už nyní.

Francie posílila svých původních 1600 vojáků na 2000, Evropská unie plánuje vyslat 1000 příslušníků, africké země zatím přislíbily dalších 2000 mužů.

Philipe Bolopion z organizace Human Rights Watch OSN kritizoval za přílišnou pomalost. "Rada bezpečnosti promarnila mnoho času," řekl.

Muslim v čele křesťanské země

Násilí ve Středoafrické republice trvá od loňského březnového převratu, za nímž stálo islamistické hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. Ten se stal prvním muslimským prezidentem této převážně křesťanské země.

Michel Djotodia
Michel Djotodia | Foto: Reuters

V polovině ledna pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimy a křesťany.

Brutalita muslimů z hnutí Séléka vedla k vytvoření ozbrojených oddílů křesťanů, které si teď vyřizují účty s menšinovými muslimy.

Boje vyvolaly humanitární krizi, v níž podle odhadů OSN opustilo své domovy na 650 000 Středoafričanů. Jen v hlavním městě Bangui je přes 230 000 běženců, asi 300 000 lidí uprchlo do sousedních států.

 

Právě se děje

Další zprávy