Středoafrická republika: Prezident i premiér končí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 1. 2014 17:30
Odchod prezidenta Michela Djotodii a premiéra Nicolase Tiengaye má uklidnit situaci v zemi
Michel Djotodia.
Michel Djotodia. | Foto: Reuters

Bangui/Ndjamena - Středoafrický prozatímní prezident Michel Djotodia i premiér Nicolas Tiengaye rezignovali na své funkce.

V závěrečném prohlášení to oznámili účastníci dvoudenního regionálního summitu středoafrických zemí (CEEAC) v čadské metropoli Ndjameně.

Vedení Středoafrické republiky bylo terčem kritiky okolních zemí, protože se mu nedařilo zastavit sektářské násilí.

Přinuceni k odchodu?

Spekulace o odstoupení středoafrického prezidenta se objevily už ve čtvrtek. Podle informací od vyjednávačů v Ndjameně přinutili prezidenta i premiéra k rezignaci ostatní účastníci summitu.

V SAR operují francouzští vojáci.
V SAR operují francouzští vojáci. | Foto: Reuters

Středoafrická republika zažívá neklid od převratu, za nímž loni v březnu stálo islamistické hnutí Séléka, jemuž velel právě Djotodia. Středoafrický vůdce je prvním muslimským prezidentem převážně křesťanské země.

Za násilím ve Středoafrické republice stojí neshody mezi muslimskou menšinou, která je nyní u moci, a křesťanskou většinou.

Krveprolití si dosud vyžádalo více než 1000 obětí a jedna z nejchudších afrických zemí se ocitla na pokraji humanitární katastrofy.

Když zprávy ze summitu dorazily do hlavního města Středoafrické republiky, do ulic vyšly tisícovky slavících, tančících a zpívajících lidí. Oslavy propukly také v uprchlickém táboře na letišti.

Podle agentury Reuters bylo slyšet i sporadickou střelbu, ale stoupence odstoupivšího prezidenta nebylo vidět.

"Je to nový den pro Středoafrickou republiku. Bůh vyslyšel naše volání a modlitby," citovala Reuters 71letou Jeanne, jejíhož syna loni v březnu zabili příslušníci milic Séléka.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy