Spor mezi Evropou, hající svobodu slova, a muslimy, vnímajícími kresby jako urážku jejich náboženství, se nově přenesl do Indonésie a Španělska.
Indonésie je s 220 milióny obyvateli nejlidnatější muslimskou zemí světa a spor se jí dosud vyhýbal. V noci na dnešek však pronikly asi tři stovky fundamentalistů v metropoli Jakartě do budovy, kde sídlí dánské velvyslanectví. Ve vstupní hale násilníci ničili bambusovými holemi zařízení, házeli židlemi a spálili dánskou vlajku.
Ochranka diplomaty ubránila
Přímo na prostor velvyslanectví, které sídlí v pětadvacátém patře, se však nedostali přes početnou a dobře vyzbrojenou ochranku. Násiníci patřili k extremistické Islámské obranné frontě a k protestu je vyprovokovalo zveřejnění karikatur Mohameda v jednom indonéském internetovém deníku.
Infobox
Čtěte předchozí události:
Indonésie se tak stala druhou islámskou zemí, kde obrázky vyšly. Jako první tak učinil ve čtvrtek jordánský týdeník Šahín a zároveň vyzval muslimy ke klidu. Šéfredaktor týdeníku však byl po otištění karikatur odvolán, stejně tak jako šéfredaktor francouzského listu France Soir.
K evropským deníkům, které ve jménu obrany svobody slova kresby otiskly, dnes přibyl i prestižní španělský list El País. Jako první karikatury zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten, pak ho následovala média dalších zemí.
Americká televizní stanice CNN ještě včera vysílala záběry na otištěné karikatury v tisku, ode dneška je však zamlžuje "mozaikou".
Dánský premiér: Tisk neovlivním
Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen řekl v rozhovoru pro arabskou televizi al-Arabíja, že je mu líto, pokud se někdo cítí karikaturami uražen, ale vládu podle něj není možné činit zodpovědnou za obsah médií.
Nejvážnější muslimské protesty se dosud odehrály v pásmu Gazy, kde ozbrojenci ve čtvrtek obklíčili úřadovnu Evropské unie. Západní novináři a humanitární pracovníci podle televize BBC opouštějí palestinská území, protože se obávají násilností ze strany radikálů.