Karikatury Mohameda bude řešit WTO

Lenka Málková
31. 1. 2006 14:59
Praha/Džidda  - Světovou obchodní organizaci čeká případ, který dosud neřešila. Až na její jednání se může dostat spor o karikatury proroka Mohameda otištěné dánskými novinami.

Několik arabských zemí, včetně Saúdské Arábie a Egypta, se kvůli kresbám rozhodlo bojkotovat dánské zboží. Podle Evropské komise tím porušují obchodní zákony. Evropská unie je připravena bojkotu dánského zboží zabránit a nevylučuje, že se obrátí na WTO.

V krajním případě by se EU mohla dokonce rozhodnout, že bude bojkotovat zboží ze zemí, které se postavily proti Dánsku. To by mělo bezpochyby rozsáhlé dopady pro arabské státy, které se již k bojkotu připojily. Celý incident by ale poškodil i několik dánských firem.

Karikatury, které narušují jedno ze základních pravidel islámu, podle něhož nesmí být Mohamed zobrazován, vyvolávají v muslimském světě rozsáhlé protesty. váno. Saúdská Arábie přistoupila k bojkotu dánského zboží.

Protesty v Palestině i Iráku

V Gaze už druhý den pokračovaly protesty tisíců Palestinců, kteří pálili dánské vlajky a provolávali hesla jako "Smrt Dánsku, válku Dánsku!" Demonstranty neuspokojila ani omluva, kterou dánský deník Jylland Posten.

V pondělí obsadila skupina patnácti maskovaných ozbrojenců na protest proti karikaturám kancelář Evropské unie v pásmu Gaza. Po půl hodině Palestinci kancelář opustili, nikdo nebyl zraněn. K odpovědnosti za akci se přihlásily Brigády mučedníků Al-Aksá. Dánské i švédské úřady už varovaly své občany, aby do Palestiny a Saudské Arábie necestovali.

Včerejším konfliktům předcházelo nedělní pálení dánských vlajek v Gaze a sobotní protesty v Bagdádu. Několik tisíc Iráčanů tam během modliteb žádalo trest pro vydavatele listu Jyllands-Posten, který kresby otiskl.

Foto: Aktuálně.cz

Nejvyšší muslimská instituce, Organizace islámské konference, vyzvala v sobotu v Džiddě k pokojným protestům proti karikaturám. "Vyzýváme příslušníky islámského národa, aby vyjádřili svůj názor v civilizované a pokojné podobě, a neuchýlili se k chybám, které nejsou hodné Proroka," řekl tajemník Ekmeletin Ihsanoglu agentuře Reuters.

Organizace, která sdružuje 57 muslimských zemí, také vyzvala Dánsko ke kategorickému odsouzení těchto vyobrazení.

Zářijové vydání je stále živé

Loni v září se na stránkách dánského listu objevilo 12 obrázků s islámským prorokem. Mohamed měl na jednom z nich na hlavě turban ve tvaru bomby, z níž čněla hořící roznětka. Na dalším obrázku stál Mohamed s vycházkovou holí v poušti v popředí osla a zapadajícího slunce.

Šíitský duchovní šajch Saláh Ubajdí včera na shromáždění 10.000 muslimů ve východním Bagdádu žádal, aby soudy zahájily soudní řízení proti dánskému listu. Asi 500 lidí proti karikaturám protestovalo na šíitském předměstí Bagdádu Kázimíja.

Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen odmítl v případě jakkoliv zasáhnout s tím, že vláda nemůže nijak ovlivňovat sdělovací prostředky. Saúdská Arábie však kvůli karikaturám ve čtvrtek odvolala z Dánska svého velvyslance.

Dánsko situaci podcenilo

Podle slov dánského diplomata Hanse Klingenbergai podcenila dánská vláda význam celé věci. "Obávám se, že my v Dánsku si neuvědomuje, co může otištění podobných obrázků v novinách vyvolat. Musíme vzít celou věc vážně a zabránit tomu, aby se bojkot rozšířil i do dalších muslimských zemí," dodal.

Saúdská Arábie totiž na vzniklou situaci zareagovala bojkotem dánských výrobků. Dánský dovozce Alra Foods je přitom jedním z největších evropských exportéru v Saúdské Arábii a ročně sem vyveze zboží za 286 milionů euro.

"Stále více supermarketů stahuje dánské zboží z regálů a odvolávají další objednávky," prohlásil mluvčí Alra Foods Louis Honore.

Arabské státy v prosinci oficiálně obvinily Dánsko z nečinnosti. Zareagovali i dánští muslimové a deník Jyllands-Posten se rozhodli zažalovat. Nechali se slyšet, že pokud to bude třeba, obrátí se i na Evropskou unii. Dánský deník se však odmítl omluvit s odvoláním na svobodu slova. #reklama

Norsko se poučilo a nabídlo omluvu

Kontroverzní obrázky proroka Mohameda se v lednu objevily také v norském tisku. V arabském světě se tak znovu zvedla vlna protestů. Norská vláda se však od té dánské poučila a přistoupila ke smířlivějšímu postupu vůči muslimům. Ministerstvo zahraničí dokonce prohlásilo, že celé věci lituje a omlouvá se.

Islám jakékoli zpodobňování proroka Mohameda zakazuje.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy