Péšávar - V muslimských zemích pokračovaly protesty proti americkému filmu Nevinnost muslimů znevažujícímu proroka Mohameda a proti jeho novým karikaturám ve francouzském tisku. Na řadě míst šlo o relativně poklidné demonstrace. V Pákistánu si však bouřlivé manifestace vyžádaly v průběhu dne život 19 lidí.
Dalších zhruba 200 lidí utrpělo zranění. Velký dav se sešel také v irácké Basře, naopak klid panoval v Káhiře i v Tunisu, kde jsou protesty podobně jako ve Francii zakázané. Libyjským Bengházím prošly tisíce lidí v rámci protestu proti islamistické milici podezírané kvůli dřívějšímu útoku na zdejší konzulát USA.
Jen v pákistánském Péšávaru zemřelo pět lidí a desítky jich byly zraněny. Dalších 14 mrtvých včetně policisty je zdravotnickými zdroji hlášeno z Karáčí na jihu země. Pákistánci protestovali také v Láhauru a Islámábádu. Místní úřady vyhlásily svátek a pátek prohlásily dnem lásky k proroku Mohamedovi. Vláda vyzvala občany, aby protestovali v klidu. Nechala ale v asi 15 městech zablokovat mobilní telefony, aby znemožnila odpalovat jimi nastražené nálože. Protesty proti filmu si od minulého týdne vyžádaly ve světě už třicítku mrtvých.
TV spot s Obamou a Clintonovou nezabral
Pákistánská vláda předvolala nejvyššího amerického diplomata v zemi Richarda Hoaglanda, vyjádřila protest proti filmu a požádala o stažení ukázek z něho ze serveru YouTube. Pákistán podobně jako několik dalších zemí přístup k serveru pro své občany zablokoval. USA si zaplatily reklamní čas v pákistánském televizi, kde zveřejnily výroky prezidenta Baracka Obamy a šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové, kteří film ostře odsoudili.
Protestovalo se i na dalších místech. V irácké Basře manifestovalo 3000 lidí, které svolaly šíitské skupiny z Íránu. Lidé pálili americké a izraelské vlajky a provolávali smrt USA. Nejméně 2000 muslimů přišlo na demonstraci ve srílanském Kolombu a spálilo Obamovo podobiznu. Stejný počet lidí pochodoval ulicemi bangladéšské Dháky a také tam pálili Obamovy fotky a rakev zabalenou v americké vlajce. Tisíce lidí demonstrovaly také v Libanonu, 900 v Afghánistánu.
Další protesty proti milicím
Desetitisíce lidí vyrazily do ulic ve východolibyjském Benghází, aby podpořili demokracii a vyjádřili nesouhlas s místní salafistickou milicí Ansar aš-Šaría. Stovky lidí večer podle agentury AFP vyhnaly skupinu z kasárna, které zabírala v centru města, a uvnitř základny zapálili vozidlo. "Milice mimo zákon," skandovali mimo jiné. Podle Reuters se nezdálo, že by skupina, podezíraná v souvislosti s krvavým útokem na místní konzulát USA z 11. září, kladla odpor.
V Káhiře desítky lidí protestovaly proti Mohamedovým karikaturám zveřejněným francouzským týdeníkem Charlie Hebdo. Ta raději zavřela dvě desítky svých ambasád, konzulátů a škol ve výbušných oblastech. I USA dnes uzavřely velvyslanectví a konzuláty v Indonésii a Indii.
Francouzská muslimská rada zastupující muslimy ve Francii vyzvala ke klidu. V Paříži byla policie v pohotovosti, i když vláda protesty zakázala. Protesty zakázala také vláda v Tunisku. V centru jeho metropole dnes platila přísná bezpečnostní opatření včetně zákazu provozu automobilů.
Když vás uráží, tak se nekoukejte
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád poukázal na to, že Západ na "nejhorší z urážek božího posla reaguje prohlášeními o svobodě slova".
Německo, jehož velvyslanectví minulý týden do protestů zahrnuli v súdánském Chartúmu, odložilo kampaň, která má odradit mladé lidi od radikálního islámu. Ve Freiburgu se sešlo několik stovek osob pod transparentem s nápisem: "Důstojnost Proroka Mohameda je naše důstojnost".
Několik západních webových stránek napadli hackeři ze skupiny, která si říká Arabská elektronická armáda. Jeden z nich sdělil stanici Al-Arabíja, že jde o součást kampaně na obranu božího proroka. "Armáda vznikla nedávno, začali jsme spolupracovat," řekl.
V Izraeli se řeší žádost jednoho z arabských poslanců o zablokování přístupu ke klipu k Nevinnosti muslimů, který lze zhlédnout na serveru YouTube. Poslanci se obrátili na soud a žádají, aby Google, který server provozuje, přístup zablokoval. Soudkyně Miriam Mizrahiová žádost prozatím odmítla a řekla, že vyčká s konečným verdiktem na rozhodnutí Googlu. Zároveň doporučila těm, které film uráží, aby se na něj nedívali.