Štrasburk - Švýcarské úřady neporušily evropskou úmluvu o lidských právech, když odmítly osvobodit dívky z muslimských rodin ze školních kurzů plavání, kterých se účastní i chlapci.
V úterý o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP).
Soud uvedl, že krok úřadů byl sice zásahem do svobody vyznání, ale tento zásah byl podle něj v souladu se švýcarskými zákony a měl legitimní cíl: umožnit těmto dívkám, aby se účastnily všech školních aktivit a plně se integrovaly do společnosti.
"Škola zaujímá v procesu sociální integrace významné místo, především pro žáky zahraničního původu," uvedl soud v tiskovém prohlášení.
Integrace dětí a účast na veškerém vyučování mají podle rozsudku přednost před zájmy rodičů, kteří požádali o výjimku z náboženských důvodů, píše list Neue Zürcher Zeitung.
Případ dali ke štrasburskému soudu dva švýcarští občané tureckého původu, kterým za neúčast jejich dcer na kurzech švýcarské úřady udělily pokutu. Rodiče se nejprve obrátili na místní soud, který dal v roce 2011 za pravdu úřadům, stejně jako soud vyšší instance o rok později. Na Evropský soud pro lidská práva, který je institucí Rady Evropy, se dvojice obrátila v roce 2012.
Podobnou stížnost řešilo kromě Švýcarska v minulosti také Německo. V roce 2013 Spolkový správní soud v Lipsku rozhodl, že muslimské dívky musejí chodit na společné hodiny plavání s chlapci. Podnět tehdy podali rodiče dívky marockého původu ve Frankfurtu nad Mohanem.