Evropská unie je v "občanské válce" o demokracii. Nesmíme naletět populistům, řekl Macron

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 17. 4. 2018 13:23
Podle Emmanuela Macrona to vypadá, jako by probíhala jakási "evropská občanská válka" mezi liberální demokracií a vzrůstajícím autoritářstvím.
Francouzský prezident Emmanuel Macron. | Video: Reuters

Štrasburk - Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý vystoupil v Evropském parlamentu se svým očekávaným projevem o budoucnosti Evropské unie. Hájil ji jako jedinečný projekt, který je potřeba bránit.

"Někteří říkají, že lidé už Evropu nechtějí, a navrhují pozlacené a dobrodružné cesty. Nesmíme ale přistupovat na hru populistů," uvedl Macron. Dodal, že nelze ze všeho obviňovat vedení EU a že je nutné nabídnout lidem konstruktivní řešení. Podle něj je třeba s lidmi hovořit a hledat společně odpovědi.

Francouzský prezident připomněl, že Evropa se nachází ve složitém období. Mnohé pochyby občanů jsou ovlivněny brexitem a národními egoismy. "Nejdůležitější v tomto složitém světě je neopustit demokracii," uvedl také Macron.

Podle něj to vypadá, jako by probíhala jakási "evropská občanská válka" mezi liberální demokracií a vzrůstajícím autoritářstvím.

"V jakém jiném místě na světě najdete takový model, který respektuje menšiny, rovnost mužů a žen, soukromí občanů?" zastal se Macron unie. Dodal, že EU "spojuje vášeň pro svobodu a rovnost a zároveň pochopení rozmanitosti". Tento evropský model "je silnější než kterýkoli jiný, ale zároveň je velmi křehký, proto ho musíme každý den hájit", zdůraznil.

Někteří posluchači označili Macronův projev za příliš obecný, mezi nimi česká europoslankyně Michaela Šojdrová, kterou překvapilo, že se v projevu nezmínil o víkendovém bombardování Sýrie. "Je členem Evropské unie a já se ho ptám, jestli se domnívá, že společná unijní zahraniční a bezpečnostní politika se dá budovat bez konzultací o tak zásadních věcech, jako je bombardování Sýrie," řekla k projevu Šojdrová.

Dodala, že akci USA, Francie a Británie nezpochybňuje, ale podle ní měl Macron říct, zda tu věc konzultoval s hlavami států EU.

Macron se k Sýrii vyjádřil až v následné diskusi s europoslanci na jejich výzvu. Sobotní úder USA, Británie a Francie hájil s tím, že se bez obětí podařilo zrušit v Sýrii tři továrny na chemické zbraně. Dodal, že útoky nic neřeší a že je třeba pokračovat v diplomacii na půdě OSN.

Europoslanec Luděk Niedermayer na Macronově projevu ocenil, že prezident Francie hovořil jako unijní politik. "Nepřipadalo mi to nijak revoluční, ale ukázalo to, že Macron za tou Evropou a její rolí ve světě stojí a je pro to schopný leccos udělat," řekl Niedermayer.

"Můžeme se jenom domýšlet, jaký bude jeho postoj, když všichni nebudou sdílet jeho pohled na Evropu a nebudou ochotni dělat kompromisy," uvedl Niedermayer k tomu, že Macron nehovořil o variantě "vícerychlostní Evropy", jako to učinil v několika svých předchozích projevech.

 

Právě se děje

Další zprávy