Británie by po odchodu z EU mohla zůstat v celní unii, připustil Macron. Londýn to ale odmítá

ČTK ČTK
27. 2. 2018 18:00
Celní unie by ale neposkytovala Británii plný přístup na lukrativní vnitřní trh EU, dodal francouzský prezident.
Francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský prezident Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Paříž/Londýn - Británie by i po odchodu z Evropské unie mohla se společenstvím zůstat v celní unii. V Paříži to v úterý připustil francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého by šlo o podobné řešení jako ve vztahu EU k Turecku. Po celní unii volají britští opoziční labouristé. Proti je ale vláda v Londýně.

Macron na tiskové konferenci s norskou premiérkou Ernou Solbergovou řekl, že celní unie je jedna z možností budoucího uspořádání vztahů. Neposkytovala by ale Británii plný přístup na lukrativní vnitřní trh EU, dodal podle agentury Reuters.

Britský ministr mezinárodního obchodu Liam Fox v úterý setrvání v celní unii odmítl. Podle něj by tak Británie skončila v horší pozici, než v jaké je nyní.

Podle Macrona současné stanovisko britské vlády vede k tomu, že Británie bude odloučena od EU více než Norsko. To je de facto součástí jednotného trhu i jako nečlen unie.

Předseda labouristů Jeremy Corbyn v pondělí prohlásil, že jeho strana bude usilovat o vyjednání nové komplexní celní unie mezi Británií a EU. Podmínkou setrvání v celní unii ale podle něj je, aby Londýn mohl mluvit do budoucích obchodních dohod unie.

Británie opustí společenství na konci března 2019. Podoba takzvaného brexitu a následné vztahy obou stran jsou nadále předmětem jednání.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy