reklama
 
 

Macron: Neplýtvejme časem v jednáních o brexitu. Evropě by prospělo překreslení politické mapy

14. 2. 2018 0:12
Francouzský prezident Emmanuel Macron označil současnou evropskou politiku za nesoudržnou. Na jednání o odchodu Británie z EU se příliš plýtvá časem.

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron odsoudil rozhodnutí europoslanců odmítnout návrh na vytvoření nadnárodních kandidátek pro volby do Evropského parlamentu a řekl, že nechce promarnit příliš času jednáním o odchodu Británie z EU. Informovala o tom agentura Reuters.

Vytvoření nadnárodních volebních listin bylo součástí legislativní iniciativy , jež se týkala redukce křesel v europarlamentu po brexitu. Zatímco snížení počtu křesel europoslanci minulý týden podpořili, celounijní volební listiny odmítli.

Proti vytvoření nadnárodních listin vedle národních se mimo jiné vyslovila řada českých europoslanců s tím, že by takové opatření posílilo zastoupení větších zemí na úkor menších.

"Myslím, že Evropa by na tom byla lépe demokraticky, pokud by se změnila politická mapa," řekl dnes Macron a dodal, že chce přijít s novým plánem na přeskupení "reformistů" a "progresivních" poslanců v příštích evropských volbách. Při té příležitosti francouzský prezident označil současnou evropskou politiku za nesoudržnou.

Zároveň podle Macrona nemá smysl "plýtvat časem" v otázce brexitu, a proto je v zájmu EU, aby Michel Barnier byl jejím jediným vyjednavačem. Macron a další lídři členských zemí EU již dříve uvedli, že Barnier má jejich plnou podporu v jednáních o budoucnosti obchodní spolupráce mezi 27 státy EU a Spojeným královstvím, jehož obyvatelé se v referendu vyslovili pro vystoupení z Unie.

autor: ČTK | 14. 2. 2018 0:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama