Musel jsem špiclování USA zastavit, tvrdí exagent CIA

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 6. 2013 17:44
Edward Snowden se nyní ukrývá v Hongkongu, kde už podal žádost o politický azyl
Edward Snowden
Edward Snowden | Foto: Reuters

Washington/Londýn - Bývalý agent CIA a zaměstnanec firmy pracující pro NSA Edward Snowden, který vyzradil existenci tajného programu americké vlády na odposlouchávání a sledování lidí na internetu, se nechal slyšet, že jednal "v zájmu ochrany základních práv lidí po celém světě."

Z jím předložených důkazů a svědectví vyplývá, že devět největších internetových společností světa, včetně Googlu, Microsoftu a Facebooku, na základě dobrovolné účasti v programu PRISM poskytuje tajným službám přímý přístup ke všem datům svých uživatelů.

Americké úřady sice tvrdí, že se nedopouštějí ničeho nezákonného a zmíněné firmy podíl na špiclování svých klientů popírají, důkazy zveřejněné deníky The Washington Post a The Guardian ale hovoří poměrně jasně.

29letý Snowden, který se nyní ukrývá v Hongkongu, podle svých slov považoval za svou povinnost lidem z tohoto "útisku" pomoci.

Identitu svého zdroje odhalil britský deník The Guardian na jeho vlastní žádost. Mluvčí Národní bezpečnostní agentury (NSA), pod nějž PRISM spadá, se nechal slyšet, že byl případ jakožto kriminální delikt předán ministerstvu spravedlnosti.

To pravděpodobně požádá Čínu o Snowdenovo vydání, které ale není jisté, někdejší technik pro americkou tajnou službu CIA a spolupracovník jednoho z kontraktorů NSA, už totiž požádal o politický azyl.

Nehodlám skrývat, kdo jsem

Od chvíle, kdy se Snowden rozhodl, že s informacemi půjde ven, byl odhodlaný neschovávat se za anonymitu.

"Neměl jsem v úmyslu skrývat, kdo jsem, protože vím, že jsem neudělal nic špatného," uvedl muž, který je nyní v Hongkongu a zamýšlí požádat o azyl například na Islandu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Když Snowden médiím (informace zveřejnil i americký deník The Washington Post) zaslal první část dokumentů, poznamenal: "Vím, že budu muset za své činy trpět." Jak ale dodal, bude spokojený, když se tyto informace dostanou alespoň na okamžik na veřejnost.

I když nechtěl zůstat anonymní, pozornosti médií se chce vyhnout. "Nechci žádnou pozornost veřejnosti. Tento příběh není o mně, ale o tom, co dělá americká vláda," uvedl Snowden.

Materiály, které médiím předal, informují o tajném protiteroristickém programu, který nese krycí název PRISM. V jeho rámci získávají americká Národní agentura pro bezpečnost a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze využívat ke sledování lidí a jejich styků.

Budou mě démonizovat

Následků toho, že se jeho jméno dozví veřejnost, se Snowden nebojí. Jediné, čeho se obává, je, že se budou úřady snažit odvést pozornost od informací, které zveřejnil. "Vím, že mě vláda bude démonizovat," říká Američan.

Co stálo za motivem jeho činu? "Chtěl jsem informovat veřejnost o tom, co se jejím jménem a proti ní děje," vysvětluje mladý muž, který si ještě donedávna žil spokojený život s vysokým platem a se svou přítelkyní na Havaji. "To všechno jsem ochotný obětovat, protože s čistým svědomím nemohu dovolit americké vládě ničit tímto sledováním soukromí, svobodu internetu a základní práva lidí po celém světě," dodal Snowden.

Ještě před třemi týdny si muž v kanceláři NSA na Havaji okopíroval poslední dokumenty, které chtěl zveřejnit. Poté svému zaměstnavateli oznámil, že bude pár týdnů pryč, a to samé sdělil i přítelkyni. 20. května odletěl do Hongkongu. Toto čínské velkoměsto si údajně vybral kvůli tomu, že "nepodlehne diktátu americké vlády".

Jak sám ale přiznává, jeho vyhlídky do budoucnosti nejsou nadějné. "Všechny možnosti jsou špatné," říká Snowden. Američané budou nejspíš žádat Čínu o jeho vydání, nebo ho Peking sám vyhostí poté, co se od něj bude snažit získat nějaké informace vzhledem k tomu, že pracoval pro tajné služby. "Vím, že s obavami, že si pro mě přijdou, budu muset žít celý život," dodává mladý Američan.

Když Snowden médiím (informace zveřejnil i americký deník The Washington Post) zaslal první část dokumentů, poznamenal: "Vím, že budu muset za své činy trpět." Jak ale dodal, bude spokojený, když se tyto informace dostanou alespoň na okamžik na veřejnost.

I když nechtěl zůstat anonymní, pozornosti médií se chce vyhnout. "Nechci žádnou pozornost veřejnosti. Tento příběh není o mně, ale o tom, co dělá americká vláda," uvedl Snowden.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy