Expremiér viní Murdochova média ze styků s podsvětím

Martin Novák Martin Novák
13. 7. 2011 8:15
Brown obvinil bulvární deník The Sun, že slídil po zdravotních záznamech jeho syna
Gordon Brown, bývalý premiér Spojeného království.
Gordon Brown, bývalý premiér Spojeného království. | Foto: Reuters

Londýn - Skandál s odposlechy, uplácením policistů a neetickým způsobem získávání informací mediálním impériem Ruperta Murdocha se nadále rozrůstá.

Začíná už přesahovat hranice nedělníku News of the World, který se Murdoch rozhodl kvůli pobouření veřejnosti a s tím souvisejícím propadem zadávané reklamy zlikvidovat.

Bývalý britský premiér Gordon Brown v rozhovoru pro deník Guardian a BBC obvinil i další média patřící Murdochově společnosti News Corp. ze špinavých praktik.

Konkrétně velmi vlivný bulvární deník The Sun a nedělník Sunday Times. Podle Browna The Sun za pomoci osob s "kriminální minulostí" získal informace o zdraví jeho syna.

Ten je vážně nemocný, lékaři mu diagnostikovali cystickou fibrózu. Dědičné onemocnění, které je smrtelné.

Deník News of the World skončil.
Deník News of the World skončil. | Foto: Reuters

Sunday Times se podle Browna snažil dostat k údajům o jeho bankovním účtu a rovněž si na to najal profesionála.

Brown dnes tvrdí, že se jej Murdoch pokoušel zničit. Na druhou stranu - bývalý premiér s manželkou byli před několika lety hosty na svatbě Mudrochovy spolupracovnice a někdejší šéfredaktory News of the World Rebeky Brookové.

Stejně jako jiní politici se Brown snažil vycházet s osmdesátiletým magnátem a jeho velkým mediálním impériem zadobře. Murdoch v minulosti podpořil před volbami Tonyho Blaira, ale loni se přiklonil ke konzervativcům.

Nyní se však politici od Murdocha pod vlivem posledních událostí odvracejí. Opoziční labouristická strana chce schválit v parlamentu rezoluci, která by Murdochovu firmu News Corp. vyzvala ke stažení nabídky na převzetí většinového podílu v kabelové televizi BSkyB.

V úterý se k této výzvě připojil konzervativní premiér David Cameron, když jeho mluvčí uvedl, že premiér i ministři jeho vlády návrh labouristů podpoří.

Konzervativní premiér David Cameron je v rozvířené kauze s odposlechy částečně namočen: za mluvčího si vybral bývalého šéfredaktora News of the World Andyho Coulsona. Teď se ale ukázalo, že to nebyla šťastná volba. Coulson kvůli obvinění z odposlechů na funkci rezignoval a je ve vazbě.

Rupert Murdoch.
Rupert Murdoch. | Foto: Reuters

Lidé z blízkého okolí Ruperta Mudrocha tvrdí, že považuje kauzu částečně za útok konkurenčních médií a věří, že se "bouřka" brzy přežene.

News Corp. ovládá deníky, časopisy, televize a další projekty v několika zemích světa. Například televizi Fox News, deníky Wall Street Journal nebo The Times, filmové studio 20th Century Fox nebo nakladatelství HarperCollins.

Murdoch přiletěl kvůli skandálu do Londýna, ale zatím se veřejně k ničemu nevyjádřil. Britská vláda v pondělí o několik měsíců odložila rozhodnutí o převzetí televizní společnosti BSkyB právě Rupertem Murdrochem. Ten vlastní 39 procent společnosti a chce ovládnout zbytek.


 

Právě se děje

Další zprávy