Murdoch se kaje, zablokoval redakcím mazání mailů

Radim Klekner Radim Klekner
25. 7. 2011 20:13
Mediální magnát přišel díky aféře o čtyři miliardy dolarů
Murdoch ztratil na akcích obrovské jmění.
Murdoch ztratil na akcích obrovské jmění. | Foto: Reuters

Londýn - Mediální magnát Rupert Murdoch se snaží neutralizovat dopady skandálu okolo odposlechů v bulvárním týdeníku News of the World. Vedení britské pobočky jeho koncernu totiž nechalo všem zaměstnancům společnosti News International zablokovat automatické mazání e-mailů.

Chce tak umožnit britské policii, aby náležitě přešetřila všechna podezření, vznášející se nad Murdochovým impériem. A hlavně vyvolat dojem, že chce úzce spolupracovat s vyšetřovateli a nalézt skutečné viníky aféry.

Murdochovi poradci na druhé straně australského magnáta přiměli k tomu, aby začal skupovat akcie koncernu, a zabránil tak dalšímu poklesu jejich hodnoty. Od vypuknutí aféry totiž Murdoch podle deníku Handelsblatt přišel o přibližně čtyři miliardy dolarů.

Peníze pocházely vesměs z částky, kterou měl multimilionář připravenu na koupi jedenašedesátiprocentního podílu v britské kabelové televizi BSkyB, z níž nakonec sešlo.

Murdoch sám vlastní přes tři sta milionů akcií společnosti News Corporation. Ty během několika málo týdnů ztratily desetinu své ceny.

Místo činu

Atmosféra ve zpravodajském sále týdeníku News of the World, jehož vydávání bylo před čtrnácti dny na Murdochův příkaz zastaveno, připomíná podle zaměstnanců tu, jež zpravidla panuje v prostorách označovaných v policejní hantýrce jako "crime scene", tedy místo činu.

Aféra jej podle jeho slov
Aféra jej podle jeho slov | Foto: Reuters

Kanceláře a jednotlivé redakční místnosti byly zapečetěny, aby z nich nikdo nemohl vynášet důležitou dokumentaci spojenou s aférou.

Pozastavení automatického mazání mailů vnímají redaktoři listů mediální skupiny News International jako nepřiměřený zásah do svého soukromí.

Kritici oponují, že mnohem větším zásahem do osobního soukromí ale bylo odposlouchávání telefonů a hlasových schránek příbuzných britských vojáků zabitých v Iráku a Afghánistánu, které jim po dlouhé měsíce poskytovali podle všeho podplacení policejní vyšetřovatelé.

"Je velmi důležité, aby všichni zaměstnanci News International podnikli neprodleně kroky k tomu, aby zůstala zachována veškerá data na harddiscích včetně memorand, dopisů, e-mailů a zpráv a také písemná dokumentace," cituje deník Independent z interního příkazu, který zaslalo svým podřízeným vedení britské pobočky koncernu.

Kritiku vyvolalo na druhé straně Murdochovo rozhodnutí jmenovat výkonného ředitele News Corporation Joela Kleina do čela komise dozírající nad kontrolou e-mailové komunikace i skutečnost, že podobné opatření přichází až nyní, kdy řada důležitých dokumentů již mohla být z harddisků smazána.

Klein, který za prezidenta George Bushe mladšího působil jako právní poradce Bílého domu, má na Murdocha a jeho syna Jamese velmi úzké vazby.

V souvislosti s aférou bylo doposud zatčeno nebo vyslýcháno deset osob, které v nedávné minulosti patřily k řídícím článkům britské větve Murdochova impéria.

 

Právě se děje

Další zprávy