Mubarak dostal doživotí. Převozu do vězení se bránil

Martin Novák Martin Novák, Tereza Šídlová
2. 6. 2012 16:27
Prodělal prý náhlou "zdravotní krizi". Před rozsudkem pobýval v luxusní nemocnici
Husní Mubarakovi hrozí trest smrti. Nemám, co bych řekl, slyšel od něj soudce.
Husní Mubarakovi hrozí trest smrti. Nemám, co bych řekl, slyšel od něj soudce. | Foto: Reuters

Káhira - S černými brýlemi na očích a bez náznaku emocí si bývalý egyptský prezident Husní Mubarak vyslechl v Káhiře rozsudek, který znamená, že stráví zbytek života ve vězení.

Soud mu vyměřil doživotní trest za podíl na smrti demonstrantů při loňských protivládních nepokojích, které vedly k pádu Mubarakova režimu. Během 18 dnů protestů bylo tehdy zabito skoro 850 lidí.

Po deseti měsících tak skončil proces s bývalým egyptském prezidentem, svrženým loni v únoru. Ačkoliv teoreticky hrozil čtyřiaosmdesátiletému Mubarakovi i trest smrti, málokdo očekával, že se tak stane.

Společně s Mubarakem byl k doživotnímu vězení za podíl na smrti demonstrantů odsouzen i někdejší ministr vnitra Habíb Adlí. Naopak šest bývalých vysokých bezpečnostních představitelů egyptského režimu dnes soud zprostil viny ze smrti protestujících, osvobozeni byli i Mubarakovi synové Gamál a Alá, kteří čelili obvinění z korupce.

Po vynesení rozsudku propukli stovky Egypťanů čekajících před soudní budovou v jásot. Podle záběrů televize Al-Džazíra nadšeně mávali vlajkami a stříleli do vzduchu.

"Jsem tak šťastná, jsem tak šťastná," křičela podle BBC Soha Sajíd, manželka jedné z obětí Mubarakova vládnutí.

Převoz z luxusu do vězení

Naopak v soudní síni vypukly po vynesení rozsudku rvačky. Někteří diváci obviňovali soudce z přílišné shovívavosti vůči představitelům Mubarakova režimu, kteří byli zbaveni obvinění.

Mubarak byl převezen do nemocnice věznice Tora, kde si tresty za korupci odpykávají další představitelé svrženého režimu. Mubarak byl podle světových agentur při převozu helikoptérou prodělal "zdravotní krizi". Podle egyptské státní televize odmítal vrtulník opustit.

Bývalý prezident přitom dosud pobýval v nemocnici právě kvůli údajně chatrnému zdravotnímu stavu, ve vojenském nemocničním zařízení si také vyslechl svůj rozsudek.

Nejprve se však zdržoval v letovisku Šarm aš-Šajch u Rudého moře, loni v srpnu se pak přesunul do prezidentského apartmá nemocnice na káhirském předměstí, aby se mohl účastnit jednání soudu.

V káhirské nemocnici Mubaraka navštívili představitelé Kuvajtu, Ománu a Spojených arabských emirátů, exprezident také mohl využívat místní bazén a volně se procházet po zahradě

Zničený obraz Mubaraka na návěstidle v Káhiře.
Zničený obraz Mubaraka na návěstidle v Káhiře. | Foto: Reuters

Právník: Soud by neměl rozhodovat podle tlaku ulice

Obžaloba tvrdila, že jako prezident byl nejvyšším velitelem ozbrojených složek a nese tak hlavní odpovědnost.

Přísnost žádalo sdružení příbuzných obětí policejní střelby z dob revoluce. Tato organizace je navíc rozhořčena tím, že samotní policisté a příslušníci pořádkových sil, kteří stříleli do demonstrantů v ulicích, dostali nízké tresty.

"Všichni dostávají nízké tresty nebo odcházejí od soudu osvobozeni. Jeden z nich dostal nejprve trest smrti a po odvolání mu to změnili na pětileté vězení," uvedl pro Al-Ahrám otec dvacetiletého Muhammada, zastřeleného loni v lednu v Káhiře.

Projděte si 30 let Mubarakovy vlády v obraze:

Mubarakův soudce Ahmed Refaat vzdal ve své řeči hold egyptské revoluci. Mubarakovu éru popsal jako "třicet let temnoty", naopak demonstrucíjí opozici svrženého režimu nazval "syny národa, kteří mírumilovně povstali, aby bránili svobodu a spravedlnost".  

Mubarak byl prezidentem Egypta od roku 1981 poté, co terorista zavraždil na vojenské přehlídce jeho předchůdce Anvara Sadata. Teď Egypt dočasně řídí armáda v čele s bývalým ministrem obrany Muhammadem Tantávím.

O nástupci Mubaraka rozhodne druhé kolo voleb, do kterého postoupili kandidát Muslimského bratrstva Muhammad Mursí a bývalý velitel egyptského letectva Ahmad Šafík.

 

Právě se děje

Další zprávy