Velitel letectva sahá v Egyptě po křesle prezidenta

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2012 13:26
Postup Ahmada Šafíka do druhé kola se mnoha stoupencům loňské revoluce nezamlouvá
Protesty proti výsledkům prvního kola na káhirském náměstí Tahrír.
Protesty proti výsledkům prvního kola na káhirském náměstí Tahrír. | Foto: Reuters

Káhira - Dav nespokojených Egypťanů v noci z pondělí na úterý napadl volební sídlo prezidentského kandidáta Ahmada Šafíka. Lidé se pokusili vilu, stojící nedaleko českého velvyslanectví v káhirské čtvrti Dokkí, zapálit.

Odnesli haldy volebních letáků, které pak po městě trhali a šlapali po nich. Podle policie se požár podařilo rychle uhasit a nikdo nebyl zraněn.

Útočníci protestovali proti výsledkům prvního kola prezidentských voleb. Nelíbí se jim, že do druhého kola postoupil generál ve výslužbě Šafík, který je považován za politika, svázaného s režimem svrženého prezidenta Husního Mubaraka.

Přesto dostal muž, kterého Mubarak už během revoluce loni v lednu jmenoval na krátkou dobu premiérem, 23,66 procenta hlasů, což znamenalo postup do druhého kola.

Tam se utká s kandidátem hnutí Muslimské bratrstvo Muhammadem Mursím, který dostal 24,77 procenta.

Lidé, kteří napadli Šafíkovo sídlo, jsou příznivci neúspěšného levicového kandidáta Hamdína Sabbahího. Ten v první kole skončil na třetím místě.

Foto: Reuters

Nepostoupil ani islamista Abdal Múním Abul-Fotúh, podporovaný radikální islámskou stranou Núr, ani bývalý ministr zahraničí a předseda Ligy arabských států Amr Músa.

Músa dostal pouhých 11 procent hlasů, což je pro ambiciózního politika velké zklamání. Vedl velmi nákladnou kampaň a objel skoro celý Egypt.

Zklamáním byla volební účast, přišlo jen 46 procent voličů. Hlasovaní je na Egypťany už moc, od loňského podzimu už rozhodovali v referendu o ústavě, volili ve dvou kolech parlament i místní samosprávu. Teď ještě prezidenta…

Část vůdců loňské revoluce odmítá Šafíka jako člověka blízkého Mubarakovi. Jednasedmdesátiletý politik sloužil v letectvu a jako pilot se zapojil se strojem MiG-21 i do války s Izraelem v roce 1973. Později byl velitelem egyptského letectva.

Mursího kariéra je zcela opačná. Vystudoval strojírenství v Kalifornii a od konce sedmdesátých let byl aktivní v Muslimském bratrstvu, egyptskou vládou potíraném. V roce 2006 si odseděl sedm měsíců ve vězení.

Billboardy obou kandidátů v Káhiře.
Billboardy obou kandidátů v Káhiře. | Foto: Reuters

Volební programy obou kandidátů se moc neliší. Oba slibují investice, snížení nezaměstnanosti, demokracii  a bezpečnost. Rozdíl je v jednom. Zatímco Mursí z Muslimského bratrstva hovoří o zavedení islámského práva šaríja (kterým se však Egypt řídí do značné míry už teď), Šafík se o této věci nezmiňuje.

Šafík staví na tom, že dost Egypťanů se může zaleknout zvolení prezidenta z Muslimského bratrstva poté, co toto hnutí - respektive jím ovládaná politická strana Svoboda a spravedlnost - získala v parlamentních volbách 47 procent odevzdaných hlasů.

Ve druhém kole v polovině června se tak budou muset Egypťané rozhodnout, zda bude pro ně přijatelnější zástupce starého režimu, nebo umírněný islamista.

Egyptská armáda oznámila, že se připravuje na povolební protesty a bude v pohotovosti.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Dovolená v Egyptě.

 

Právě se děje

Další zprávy