Bagdád - Bezpečnostní situace v Iráku se opět zhoršuje. Počty mrtvých jsou na nejvyšších číslech od poloviny minulého roku. S odvoláním na irácké vládní statistiky o tom informovala agentura Reuters.
V březnu zemřelo násilnou smrtí 923 civilistů, což je o 31 procent více než v únoru. Jde o největší počet obětí od srpna 2007. 1358 civilistů bylo zraněno. Podle vlády bylo zabito 641 povstalců, 102 policistů a 54 vojáků.
Mnoho z nich zahynulo při současné vládní ofenzivě proti šíitským milicím, která začala v úterý v Basře. Úřady tvrdí, že touto operací chtějí potlačit moc "kriminálních gangů".
Radikální klerik Mukatada Sadr si však stěžuje, že cílem útoku jsou především bojovníci z jeho Mahdího armády. Sadr v neděli vyhlásil jednostranné příměří, vláda však v operacích hodlá pokračovat.
Ve strategicky důležité Basře, kde boje začaly, je už druhý den podle zpráv relativní klid. V pondělí se však nadále bojovalo v Bagdádu.
Příměří, které mezi sadristy a vládou panovalo od srpna až do minulého týdne, je považováno za jeden z důležitých faktorů zlepšení bezpečnostní situace v zemi. Dalšými jsou zvýšení počtu amerických vojáků v polovině minulého roku a spolupráce irácké vlády a USA s lokálními sunnitskými vůdci při boji proti Al-Káidě.
Mnozí pozorovatelé se bojí, že konflikt mezi Sadrem a armádou se může brzy znovu rozhořet. V říjnu se konají oblastní volby a očekává se, že konkurenční šíitské strany si před nimi budou chtít zajistit moc jakýmikoli prostředky.
Před třemi lety tyto volby sadristé bojkotovali, letos však kandidovat budou a pravděpodobně v nich zaznamenají výrazný úspěch.