Boje v Iráku pokračují i po Sadrově příměří

gaz
31. 3. 2008 12:12
V Bagdádu však byl ukončen zákaz vycházení
Členové Mahdího armády před budovou televize Al-Irakíja v Basře.
Členové Mahdího armády před budovou televize Al-Irakíja v Basře. | Foto: Reuters

Bagdád - Situace v Iráku se na mnoha místech zklidnila, jinde však pouliční konflikty pokračují.

Například v Bagdádu, kde podle agentury Reuters armáda stále uzavírá čtvrť Sadr City. Baštu šíitského klerika Muktady Sadra, s jehož milicemi bezpečnostní složky minulý týden bojovaly.

Život se však údajně vrací k normálu v jihoirácké Basře, kde vládní ofenziva v úterý začala. Obchody se otevírají a v úterý se děti vydají i do škol.

Náhlé příměří

Částečné uklidnění situace nastalo poté, co Sadr náhle v neděli nařídil svým jednotkám, aby se stáhly z ulice a přestaly s vládou bojovat. Tímto tahem byli překvapeni i sami sadristé.

Muktada Sadr
Muktada Sadr | Foto: Reuters

Čtěte také: Sadr nařídil milicím, ať přestanou bojovat v Iráku

"Nevíme, co dělat. Pokud budeme mít zbraně, vláda se nám postaví, ale když je složíme, přijdou Američané, obklíčí naše domy a chytí nás," citovala Reuters Abú Hajdara, člena Mahdího armády v Sadr City.

"Respektujeme příkazy Muktady Sadra, ale i vláda by měla respektovat jeho prohlášení," myslí si člen milice v Basře Munadil Tamímí. Duchovní totiž vyzval i k ukončení "náhodného zatýkání" svých stoupenců a k propuštění politických vězňů.

Spojenecká sázka na jednu kartu

Jednotky Spojených států a Británie se v bojích postavily na stranu vlády, ve které není Sadrova populární strana zastoupena. Otázkou tak podle analytiků zůstává, jestli spojenci činí správně, když se sami zapojují do vnitroiráckých bojů.

Příměří, které v srpnu minulého roku Sadr vyhlásil, je důležitým faktorem, který snížil míru násilí v zemi. Očekává se také, že Sadr zaboduje ve volbách do místních zastupitelstev letos na podzim. Jeho vliv na dění v Iráku se tak může ještě zvětšit.

Boje pokračují

Ačkoliv je ohnivě protiamerický Sadr mezi svými jednotkami fanaticky uctívanou figurou, nemusí jeho slova znamenat ukončení bojů. Zvláště když vláda - která údajně neútočí na sadristy, ale na "kriminální gangy" - hodlá v operaci pokračovat.

Po Sadrově oznámení příměří podnikly USA nejméně 3 letecké útoky, při nichž zahynulo 25 lidí. Šest minometných granátů v Bagdádu naopak dopadlo na mohutně opevněnou Zelenou zónu, kde se nacházejí vládní úřady a americká ambasáda.

Jisté je zatím pouze to, že se premiéru Málikímu moc Mahdího armády zlomit nepodařilo. Ofenzivou, která stála stovky životů, si naopak zajistil vztek mnoha Iráčanů.

"Byl to masakr, co tady Málikí se svými vojáky provedl. Na ulicích naší čtvrti se zabíjelo," říká například pětadvacetiletý obyvatel Basry Ahmad Sattar.

 

Právě se děje

Další zprávy