Řidiče kamionu mezitím policie obvinila z 39násobného zabití, spiknutí za účelem obchodování s lidmi, spiknutí za účelem napomáhání nezákonné migraci a z praní špinavých peněz. 25letý Maurice Robinson se má v pondělí objevit před soudem.
Podle vyšetřovatelů se z kamionu již podařilo dostat všechna těla. Identifikace obětí bude zdlouhavější i kvůli tomu, že u mrtvých bylo nalezeno jen velmi málo dokladů, informoval šéfinspektor Martin Pasmore na tiskovém briefingu ve městě Grays nedaleko Londýna. Pasmore doufá, že se mrtvé podaří ztotožnit prostřednictvím otisků prstů, zubních záznamů, vzorků DNA a rovněž díky fotografiím od přátel a příbuzných.
Policisté přitom nevyloučili, že mezi mrtvými mohou být i občané jiných zemí než je Vietnam. Kvůli obavám o osud svých příbuzných ale úřady nejvíc kontaktují právě Vietnamci. Policisté v této souvislosti spolupracují s vietnamskou komunitou jak v Británii, tak mimo ni a zástupci vyšetřovatelů se již setkali i s vietnamským velvyslancem v Londýně.
Do řešení případu se zapojila i vietnamská vláda, premiér Nguyen Xuan Phuc nařídil místním úřadům, aby zjistily, zda mohou být mezi 39 mrtvými skutečně vietnamští občané. Předseda vlády rovněž nařídil policii, aby začala vyšetřovat údajné případy obchodování s lidmi.
Policie zadržela už pět lidí
Těla našla policie hrabství Essex v noci na středu v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna. Policie zpočátku uvedla, že se zřejmě jedná o Číňany, nicméně Peking tuto informaci nepotvrdil. Podle sdělení velvyslanectví Číny a Vietnamu představitelé obou zemí s britskou policií úzce spolupracují.
Jedenáct těl z kamionu bylo podle pátečních informací převezeno do nemocnice ve městě Chelmsford. Tam má být provedena pitva, na jejímž základě bude možné určit příčinu úmrtí, o které se zatím spekuluje.
Policie v souvislosti s nálezem mrtvých zadržela nejprve čtyři osoby. Právě řidič Maurice Robinson pocházející ze Severního Irska byl ve vazbě již od středy. Irská policie následně dnes oznámila, že zatkla již pátého člověka, muže rovněž ze Severního Irska, kterému je kolem dvaceti let a zadržen byl v přístavu v Dublinu.
Katolický kněz Dang Huu Nam z města Yen Thanh, ležícím v provincii Nghe An, agentuře Reuters řekl, že je ve spojení s rodinami obětí tohoto neštěstí. "Celý okres je ve smutku. Pro naši komunitu je to katastrofa," poznamenal.
Dodal, že od rodin z oblasti ví, že jejich členové nebo příbuzní v této době cestovali do Británie a že s nimi teď není možné navázat spojení.
Vietnamské ministerstvo zahraničí dnes sdělilo, že dalo ambasádě v Londýně pokyn, aby pomohla britské policii při identifikaci obětí. K možné státní příslušnosti mrtvých se ale odmítlo jakkoli vyjádřit.
Reuters s odvoláním na březnovou zprávu americké organizace Pacific Links Foundation napsal, že Nghe An patří k nejchudším vietnamským provinciím. Pochází z ní řada obětí obchodování s lidmi, které skončily v Evropě.
Podle kněze Nama část obětí může být i ze sousední provincie Ha Tinh. Podle údajů zveřejněných ve státních médiích za prvních osm letošních měsíců z této provincie odešlo hledat práci jinde, včetně zámoří 41 790 lidí.