Praha - Kvůli neustávajícím tuhým mrazům hrozí v mnoha zemích Evropy kolaps v zásobování elektřinou a zemním plynem.
Srbská vláda oznámila, že její systém je přetížen, protože zvýšená spotřeba elektřiny překračuje "technické limity" sítě.
"Musíme spotřebu snížit o deset procent, abychom se vyhnuli velkým problémům, a možná úplnému kolapsu. Srbsko překonalo veškeré své historické rekordy ve spotřebě i výrobě elektřiny," uvedl vládní koordinátor pro otázky energetiky Petar Skundrič.
Uvažuje se o tom, že kabinet v Bělehradě vyhlásí pro celou zemi od patnáctého do dvacátého února mimořádnou dovolenou. V různých částech Srbska odřízl sníh a led od okolního světa zhruba sedmdesát tisíc lidí z venkova.
V Bosně jsou tisíce lidí už bez proudu a tepla poté, co sníh a led zničil rozvody elektřiny.
Chorvatská ropná a plynárenská společnost INA omezila těžbu kvůli nepříznivým podmínkám a silnému větru v Jaderském moři, chorvatský průmysl podle tamních médií proto zpomaluje a omezuje výrobu.
S nedostatkem plynu se potýká Itálie. Zachraňuje ji Tunisko, které souhlasilo s tím, že část svých zásob alžírského zemního plynu Italům prodá. V Římě na konci minulého týdne hustě sněžilo poprvé od roku 1986.
Rekordní spotřebu plynu, v historii dosud nezaznamenanou, hlásí také Belgie.
Do rezerv museli ve středu sáhnout také energetici v Německu. Kvůli mrazům a nedávnému rozhodnutí uzavřít jaderné elektrárny Němci už podruhé během letošní zimy nakupovali proud ze sousedního Rakouska.
V Bulharsku zemřelo osm lidí poté, co masy sněhu poškodily přehradu a voda zalila vesnici. Dva lidé se pohřešují. V některých částech Bulharska, zasažených sněhem a mrazem, rozděluje armáda potravinovou pomoc.
Nejvíce obětí mrazu je zatím na Ukrajině, jejich počet se blíží už ke dvěma stovkám. Většinou jde o bezdomovce, mnozí z nich umrzli v opilosti.
Agentura Unian oznámila, že ruský Gazprom omezil dodávky plynu na Ukrajinu, takže vláda musí brát zásoby ze strategických rezerv.