Kdo byl na Everestu první? Hora vydala sto let starou botu, která může vyřešit záhadu

Zahraničí Zahraničí
11. 10. 2024 15:28
Když skupina horalů na Mount Everestu minulý měsíc natáčela dokument pro vědecký časopis National Geographic, zřejmě nečekala, že možná pomůže vyřešit jednu z vůbec největších sportovních záhad. Tým horolezců tam nalezl lidské pozůstatky s botou. Odborníci se domnívají, že patřila Andrewovi Irvinovi, o němž se dosud nevědělo, zda vrchol dokázal zdolat.
Horolezec Andrew Irvine pod Mount Everestem v roce 1924.
Horolezec Andrew Irvine pod Mount Everestem v roce 1924. | Foto: Mary Evans Picture Library / Profimedia

Pozůstatky s botou odkryl tající led. Známý americký horolezec Jimmy Chin, jeden ze skupiny horolezců, objev označil za "monumentální a emotivní okamžik", píše britská BBC.

Dvaadvacetiletý Brit Andrew Irvine s přezdívkou "Sandy" se v červnu 1924 pokusil zdolat Mount Everest společně se známým horolezcem Georgem Mallorym. Oba ale při výpravě zahynuli. Kvůli zhoršujícímu počasí a příchodu monzunu je měl naposledy spatřit pomocí dalekohledu jiný horolezec.

Malloryho tělo se povedlo nalézt až po 75 letech, v květnu 1999 v nadmořské výšce 8155 metrů. Irvinovo tělo se nikdy nenašlo.

Odborníci dodnes nevědí, zda se dvojici podařilo horu ležící v nadmořské výšce 8849 metrů zdolat. Desítky let kolem toho panují spekulace. Pokud by to nyní díky nalezené botě mohli prokázat, šlo by o zásadní průlom. 

Dosud se mělo za to, že člověk poprvé vstoupil na nejvyšší horu světa až v roce 1953, tedy o 29 let později, než se na ni vydali Irvine a Mallory. Prvenství drží výprava v čele s horolezcem Edmundem Hillarym a šerpou Tenzingem Norgayem. 

V průběhu let se Irvinovo tělo pokoušeli hledat jiní horolezci, stejně tak fotoaparát, který měla mít dvojice horalů s sebou. Avšak neúspěšně. Snímky by přitom mohly dokázat, zda se jim podařilo na horu vylézt. 

Britské úřady nyní ověřují, komu část nohy patřila, pomocí vzorku DNA, uvádí National Geographic, který v pátek o případu informoval jako první. Tým filmařů prý však nepochybuje o tom, komu bota patřila. Uvnitř obuvi je vyšitý nápis "AC Irvine". Američan Chin měl na zjištění reagovat slovy: "Ty jo, kámo… tady nášivka".

Skupina na nález narazila na severní stěně Mount Everestu, kde jiná expedice minulý rok nalezla předmět, který patřil Irvinovi. Filmaři tak doufali, že by tající led mohl odkrýt další důkaz. 

Experti následně pozůstatky z místa odstranili, protože v oblasti létalo příliš havranů, a předali je čínským úřadům, které spravují severní stěnu. 

"Byl to pro nás obrovský a emotivní okamžik. Doufáme jen, že to konečně přinese klid Irvinovým příbuzným a obecně celosvětové horolezecké komunitě," uvedl Chin.

Mohlo by vás zajímat: Čekalo se, kdy konečně "vyčichneme". Horolezec Holeček popsal chvíle blízko smrti (20. 6. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Marek Holeček | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy