Sněhová bouře v Nepálu zabila devět horolezců. Skupina čekala na lepší počasí

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2018 12:48
Horolezci tábořili na úpatí hory Gurja Himal (7193 metrů) v centrální části Nepálu, kde čekali na lepší počasí, aby mohli pokračovat ve výstupu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Káthmándú - Sněhová bouře v Nepálu zabila devítičlennou skupinu horolezců, když v noci udeřila v jejich táboře. S odvoláním na místní úřady o tom v sobotu informovala agentura AFP, zprávu pak potvrdilo jihokorejské ministerstvo zahraničí. 

Horolezci tábořili na úpatí hory Gurja Himal v nadmořské výšce 3500 metrů v centrální části Nepálu, kde čekali na lepší počasí, aby mohli pokračovat ve výstupu. Bouře zcela zničila tábor expedice, kterou tvořilo pět Jihokorejců a čtyři nepálští vůdci. 

Jde o nejhorší incident v Himálaji od laviny, která v roce 2015 zabila 18 lidí v táboře pod Mount Everestem. Lavinu tehdy vyvolalo zemětřesení.

Mezi oběťmi je podle médií také zkušený jihokorejský horolezec Kim Čchang-ho, který v roce 2013 o osm dní překonal rekord v rychlosti zdolání všech světových osmitisícovek bez kyslíkového přístroje. Čtrnáct nejvyšších vrcholů světa stihl za sedm let, 11 měsíců a šest dnů.

Společnost Trekking Camp Nepal, která expedici zorganizovala, uvedla, že za Jihokorejci vyslala pátrací skupiny poté, co o nich nedostala po 24 hodin žádné zprávy. Záchranáři poté během dneška identifikovali těla všech devíti členů skupiny.

"Vysokohorskou expedici pěti Jihokorejců a čtyř cizinců zasáhl v základním táboře při výstupu na horu Gurja prudký vítr, spadli ze strmého svahu a zahynuli," uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo zahraničí.

"Bouře všechno odnesla, stany uletěly. Na pokračování v pátrání je nyní příliš zimní počasí," řekl AFP pilot záchranářské helikoptéry. Té se zatím nepodařilo přistát přímo u zničeného tábora a těla obětí tak dosud nebylo možné vyzvednout.

Tábor je od nejbližší vesnice vzdálen nejméně den chůze a na místě panují nepříznivé povětrnostní podmínky. Nepálské ministerstvo turismu informovalo, že pod Gurja Himal odpoledne zamířila další helikoptéra, není však jisté, že bude schopna přistát.

Výstupy na Gurja Himal jsou podle agentury AFP raritou. Od prvního výstupu v roce 1969 vrchol zdolaly jen tři desítky dobrodruhů. Hora se nachází vedle sedmého nejvyššího štítu světa Dhaulágirí přibližně 200 kilometrů západně od nepálské metropole Káthmándú. Jihokorejská expedice údajně chtěla vrchol dobýt novou výstupovou cestou.

 

Právě se děje

Další zprávy